Izbornik jezika

Bosanski

BIOGRAFIJA, DIO OBJAVLJENIH RADOVA, PROJEKTI

Prof. dr. sc. NEDIM SULJIĆ, dipl.ing.građ. 

Univerzitet u Tuzli 

Rudarsko-geološko-građevinski fakultet Tuzla 

Telefon: 00 387 35 320 561 (kabinet)     00 387 35 320 580 (centrala, lokal 561)     00 387 35 320 550 (dekanat) 

Fax: 00 387 35 320 570 

e-mailnsuljic@bih.net.ba         nedim.suljic@untz.ba      

             www.nedim-suljic.mojweb.ba

 

 1. BIOGRAFIJA 

Rođen sam 18.10.1965. godine u Doboju. Osnovnu školu kao i srednju građevinsku tehničku školu sam završio u Doboju. U školskoj 1984/1985 godini upisao sam Građevinski fakultet u Subotici, Univerzitet u Novom Sadu, a 11.05.1990. godine odbranio sam diplomski rad i stekao stručni naziv diplomiranog građevinskog inžinjera.

 

U školskoj 2002/2003 godini upisao sam postdiplomski studij na Rudarsko-geološko-građevinskom fakultetu u Tuzli, a 2004. godine odbranio sam magistarski rad i stekao naučni stepen magistra tehničkih nauka.

 

Doktorsku disertaciju pod nazivom „Geotehnički uslovi planiranja i projektovanja savremenih deponija otpada“ prijavio sam na Rudarsko-geološko-građevinskom fakultetu u Tuzli.

 

Doktorsku disertaciju sam uspješno odbranio dana 07.07.2007. godine i stekao pravo na naučni stepen doktora tehničkih nauka iz područja građevinarstva.

 

Dana 04.03.2008. godine na osnovu odluke Senata Univerziteta u Tuzli dobijam naučno-nastavno zvanje docent, a 12.12.2012. godine Senat Univerziteta u Tuzli donosi odluku od mom izboru u naučno-nastavno zvanje vanredni profesor.
Odlukom Senata Univerziteta u Tuzli izabran sam u trajno naučno-nastavno zvanje REDOVNI PROFESOR na Rudarsko-geološko-građevinskom fakultetu Univerziteta u Tuzli (od 05. marta 2019. godine).

 

Od maja 2013. godine izabran sam u zvanje docent na Politehničkom fakultetu (odsjek za građevinarstvo) Univerziteta u Zenici na nastavni predmet „Hidrotehnički objekti i sistemi”.

 

U toku mjeseca juna i jula 2006. godine boravio sam na Tehničkom Univerzitetu u Stuttgartu i na Institutu Umweltwirtschaft Stuttgart, radi potrebnih istraživanja vezanih za izradu doktorske disertacije (bazno zatvaranje deponija otpada, procjedne vode na tijelu deponije, stabilnosti kosina deponije, završno-površinsko zatvaranje deponije) i zbog obilaska nekoliko savremenih deponija otpada koje su u fazi gradnje (bazno zatvaranje) ili u fazi zatvaranja deponije (površinsko zatvaranje).  

 

Od aprila 1996. godine do juna 1997. godine radio sam u preduzeću DOO „TEHNOGRAD-VISOKOGRADNJA“ Tuzla na poslovima tehničkog rukovodioca na izgradnji fabrike vode u Živinicama. Od juna 1997. godine do marta 1999. godine radio sam u građevinskoj kompaniji „BOSNA“ Gradačac na poslovima odgovornog projektanta prefabrikovanih armirano betonskih konstrukcija. Od marta 1999. godine do avgusta 2004. godine radio sam u Institutu za zaštitu, ekologiju i obrazovanje Tuzla, prvo na poslovima inžinjera djelatnosti, a potom na poslovima Izvršnog direktora Zavoda za projektovanje. U toku rada na Institutu za zaštitu, ekologiju i obrazovanje Tuzla učestvovao sam u izradi više od 30 elaborata iz oblasti građevinarstva i zaštite od okoliša te kao odgovorni projektant u preko 30 glavnih građevinskih projekata. Takođe, tokom rada na Institutu učestvovao sam u reviziji više od 100 glavnih građevinskih projekata.

 

Od avgusta 2004. godine do 30.09.2008. godine radim u preduzeću DOO „TEHNOGRAD-company“ Tuzla na poslovima rukovodioca Službe za projektovanje i tehnički nadzor gdje sam bio odgovorni projektant i voditelj projekta na stambeno-poslovnim objektima “Jala” u Tuzli i blok “D” u naselju Slavinovići u Tuzli, odgovorni projektant na projektima vodovoda i kanalizacije, zatim projekat sanacije klizišta na Bećarevcu u Tuzli kao i drugim poslovnim i stambenim objektima. 

Od 01.10.2008. godine i sada zaposlen sam na Univerzitetu u Tuzli, na Rudarsko-geološko-građevinskom fakultetu, odsjek za Građevinarstvo. 

Od izbora u zvanje docenta na Univerzitetu u Tuzli učestvovao sam u 60 komisija za odbranu diplomskih radova. Učestvovao sam u 21 komisije za odbranu magistarskih radova i to u 9 komisija kao mentor kandidata za odbranu magistarskih radova. Takođe, od izbora u zvanje docenta na Univerzitetu u Tuzli bio sam član četiri komisije za ocjenu i odbranu doktorskih disertacija (tri komisije na Univerzitetu u Tuzli i jedna na Univerzitetu u Bihaću). Od marta 2012. godine do danas bio sam član četiri komisije za javnu odbranu teme za izradu doktorske disertacije. 

Mentor sam četiri kandidata za izradu doktorskih disertacija iz oblasti hidrotehnike na Univerzitetu u Tuzli, od kojih je jedan kandidat uspješno odbranio doktorsku disertaciju dana 12.06.2015. godine.

Od 2006. godine do danas imam oko 70 objavljenih naučnih radova u priznatim zbornicima radova, naučnim časopisima, skupovima, simpozijima i konferencijama kao i 10 stručnih radova. Objavljeni radovi su najvećim dijelom iz oblasti zaštite okoliša, hidrotehnike i geotehnike. 

Učestvovao sam na značajnim naučnim konferencijama i simpozijima u Dubaiju, Istanbulu, Pragu, Zagrebu, Beogradu, Splitu, Dubrovniku, Sarajevu, Banja Luci, a posebno priznanje sam dobio od strane International Consortium on Landslides (Kyoto, Japan) pozivom da učestvujem prezentiram svoj naučni rad na Svjetskom forumu o klizištima koji se održava pod pokroviteljstvom UNESCO-a u Pekingu od 02. do 06. juna 2014. godine. 

Do izbora u zvanje docenta imam objavljenu jednu knjigu („Savremeni materijali za izvođenje potpornih konstrukcija”, 2005. godine), a od izbora u zvanje docenta objavio sam i univerzitetski udžbenikPotporne konstrukcije”, 2010. godine. U aprilu 2014. godine iz štampe je izašao moj univerzitetski udžbenik pod nazivom Osnove hidromehaniketeorija i zadaci. U martu 2018. godine publikovana je moja knjiga "Potporne konstrukcije prema evrokodu" izdavač AGM KNJIGA Beograd sa tiražom od 300 primjeraka koji je cjelokupan otkupljen za potrebe građevinskih fakulteta i građevinskih kompanija u Srbiji. Takođe, u martu 2018. godine objavljen je moj univerzitetski udžbenik "HIDROTEHNIKA - RIJEŠENI ZADACI I TEORIJSKE OSNOVE", tako da do sada imam objavljene dvije stručne knjige i tri univerzitetska udžbenika iz područja geotehnike i hidrotehnike.

Član sam međunarodnog udruženja „Ecologica” sa sjedištem u Beogradu, na čijim međunarodnim naučnim konferencijama iz oblasti zaštite okoliša redovno učestvujem u zadnjih nekoliko godina te sam član naučnih odbora međunarodnih naučnih konferencija koje organizuje naučno-stručno društvo za zaštitu životne sredine Srbije „Ecologica“ sa sjedištem u Beogradu, Alfa Univerzitet u Beogradu, zatim Bulgarian National Union of Scientists - Rousse Bulgaria, University of Rousse "Angel Kanchev" Bulgaria i Balkan Environmental Association (B.EN.A.). Član sam međunarodnog recenzentskog tima i član međunarodnog uređivačkog odbora naučnog časopisa International Journal of Mechanical Engineering and Automation (USA), zatim naučnog časopisa Open Journal of Water Pollution and Treatment (USA) kao i naučnog časopisa The Journal Civil Engineering and Architecture (USA). Takođe, od 2015. godine postao sam recenzent i u slijedećim naučnim časopisima indeksiranim u značajnim međunarodnim bazama podataka: American Journal of Fluid Dynamics, American Journal of Enviromental Engineering, Journal of Civil Engineering Research i Geosciences.   

Recenzent sam jednog rada u Zbirci referata koji je objavila Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine, odjeljenje prirodne i matematičke nauke, u junu 2015. godine.   

Stalni sam eksterni ekspert Fonda za zaštitu okoliša Federacije Bosne i Hercegovine. 

Uvršten sam u Biografski leksikon KO JE KO U BiH u kome se nalaze biografije ličnosti iz svijeta nauke, kulture, umjetnosti, sporta, politike i religije koje su zadnjih godina dale doprinos razvoju i afirmaciji Bosne i Hercegovine.
U oktobru 2019. godine imenovan sam za Nacionalnog konsultanta ispred Bosne i Hercegovine za izradu Strateškog akcionog programa na slivu rijeke Drine između zemalja Crne Gore, Srbije i Bosne i Hercegovine.
 

2. DOPRINOS RAZVOJU I AFIRMACIJI NAUČNE I STRUČNE OBLASTI

 

2.1. Doprinos razvoju i afirmaciji naučne i stručne oblasti kojom se bavim

 

2. NAUČNI I STRUĆNI RAD

 

U toku svoje radne aktivnosti u naučno-istraživačkom radu nastojao sam stečena iskustva iz privrede i prakse kao i teoretska znanja povezati i uklopiti u aktuelnu građevinsku problematiku. Ovakav pristup je rezultirao objavljivanjem ukupno 33 (tridesettri) naučna rada na raznim naučnim i stručnim skupovima, konferencijama u zemlji i inostranstvu kao i naučnim časopisima kao i 8 (osam) stručnih radova na naučnim i stručnim skupovima, konferencijama i zbornicima radova. U radovima koji su publikovani, kao i u radovima koji rješavaju konkretne probleme, koristio sam savremene metode istraživanja i dao doprinos naučno-istraživačkom radu iz područja građevinarstva. Objavio sam knjigu pod naslovom »Savremeni materijali za izvođenje potpornih konstrukcija« u toku 2005. godine, te univerzitetski udžbenik »Potporne konstrukcije« u 2010. godini i koji se odlukom Senata Univerziteta u Tuzli koristi u nastavi na Rudarsko-geološko-građevinskom fakultetu u Tuzli.   

 

2.1. NAUČNI I STRUČNI RADOVI DO ZADNJEG IZBORA 

U ovom dijelu su nabrojani objavljeni naučni i stručni radovi (u priznatim časopisima, naučnim skupovima i konferencijama) koji su bili predmet ocjene ispunjavanja uslova za izbor u zvanje docenta.

 

2.1.1. Objavljene knjige, udžbenici i monografije

 

2.1.1.1             N. Suljić: Savremeni materijali za izvođenje potpornih konstrukcija, ISBN 9958-34-002-  X, CIP-Katalogizacija u publikaciji Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine - Sarajevo 624.137.5:691.175 (075.8), izdavač „PLANJAXTešanjbibliotekaLOGOS“, strana 121, tiraž 1000 primjeraka, 2005. godina. 

                        Knjiga citirana 3 (tri) puta u naučnim radovima drugih autora:

 

Jednom u Zborniku radova RGGF broj XXXIV, strana 135-142, Tuzla 2007, i dva puta u naučno-stručnom časopisu „Rudarstvo“ 2009. godine.

 

 

 

2.1.2. Objavljeni naučni radovi

 

2.1.2.1               I. Čačković, N. Suljić: Potporni zidovi sa geosinteticima, naučno-stručni časopis  

 

                        „RUDARSTVO“, broj 33-36, ISSN 0353-9172 UDC 622, str.125-131, 2004. godina.                  

 

                      

 

2.1.2.2           I. Čačković, N. Suljić: Racionalnost izgradnje potpornih zidova od armiranog tla“, Zbornik radova Rudarsko-Geološko-Građevinskog fakulteta u Tuzli, broj XXVIII, ISSN 1512-7044, str. 45-50, 2005. godina.

 

 

 

2.1.2.3             N. Suljić: Sanacija deponije otpada u Babunovićima, Zbornik radova Rudarsko-

 

Geološko-Građevinskog fakulteta u Tuzli, broj XXIX/I, ISSN 1512-7044, strana

 

163-169, 2005. godina.

 

 

 

2.1.2.4             I. Čačković, N. Suljić: Prikaz mogućnosti korištenja armiranog tla pri sanaciji dionice saobraćajnice Džindić džamija-bolnica na Gradini, Zbornik radova Rudarsko-Geološko-Građevinskog fakulteta u Tuzli, broj XXXIII, ISSN 1512-7044, str. 213-217, 2007. godina.

 

 

 

2.1.2.5            N. Suljić, M. Stević: Uloga geomembrane kod baznog zatvaranja deponija otpada, Zbornik radova Rudarsko-Geološko-Građevinskog fakulteta u Tuzli, broj XXXIII, ISSN 1512-7044, str. 227-231, 2007. godina.

 

                       

 

2.1.2.6       I. Čačković, N. Suljić: The use of modern materials in building of supporting constructions on Highway („Savremeni materijali za izvođenje potpornih konstrukcija na autoputevima“), 5 Pan Evropska konferencija za planiranje, minerale i glavne autoputeveput napretka, PEMT '06 Proceedingssecond book, str. 395-406, Sarajevo 18. do 20. maj 2006. godine.

 

 

 

2.1.2.7           I. Čačković, N. Suljić: Prikaz mogućnosti korištenja šipova kod sanacije plitkih klizišta, naučno-stručni časopisRUDARSTVObroj 39-40, međunarodno naučno savjetovanjeGeotehnika u funkciji zaštite okoliša“, ISSN 0353-9172 UDC 622, str. 217-229, Tuzla decembar 2005. godine.

 

 

 

2.1.2.8             I. Čačković, N. Suljić: Mogućnost primjene šljake iz termoelektrana za gradnju nasutih brana, Drugo naučno-stručno savjetovanjeGeotehnički aspekti građevinarstva“, Soko BanjaR Srbija 30. oktobar do 02. novembar 2007. godine.

 

 

 

2.1.2.9        N. Suljić, H. Šarić: „Projektovanje nasipa i potpornih konstrukcija od sintetičkih materijala“, Komorski informator, Kantonalna privredna komora Tuzla, broj 4 i 5, str. 14-15, 2005. godina.

 

 

2.1.3. Objavljeni stručni radovi

 

 

 

2.1.3.1        N. Suljić: Armirano tlo i racionalnost njegove primjene za izvođenje potpornih konstrukcija i stabilnosti kosina, naučno-stručni časopisRUDARSTVO“, broj 33-36, ISSN 0353-9172 UDC 622, str. 139-144, 2004. godina.

 

 

 

2.1.3.2         I. Čačković, N. Suljić: Bazno brtvljenje sanitarnih deponija otpada, Zbornik radova Rudarsko-Geološko-Građevinskog fakulteta u Tuzli, broj XXXI, ISSN 1512-7044, str. 195-201, 2007. godina.

 

 

 

 

 

2.2. NAUČNI I STRUČNI RAD U PERIODU OD ZADNJEG IZBORA DO DANAS

2.2.1 Objavljene knjige, udžbenici i monografije od zadnjeg izbora do danas

 

2.2.1.1             N. Suljić: „Potporne konstrukcije“, ISBN 978-9958-628-15-3, CIP-Katalogizacija u publikaciji Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i HercegovineSarajevo 624.137:624.04](075.8), izdavač Rudarsko-geološko-građevinski fakultet Univerziteta u Tuzli, univerzitetski udžbenik, strana 250, tiraž 250 primjeraka, 2010. godina.   

2.2.1.2      N Suljić: "Osnovi hidromehanike - teorija i zadaci", ISBN 978-9958-31-161-1, CIP-Katalogizacija u publikacijiNacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine –Sarajevo 624.137:624.04](075.8), izdavač Rudarsko-geološko-građevinski fakultet Univerziteta u Tuzliuniverzitetskiudžbenikstrana 270, tiraž 150 primjeraka, 2010. godina.          

                      

2.2.2 Objavljeni naučni radovi u časopisima i zbornicima od zadnjeg izbora do danas

 

2.2.2.1        N. Suljić, I. Čačković: „Analiza fizičko-hemijskih osobina jezera Modrac u cilju vodosnabdjevanja pitkom vodom gradova Tuzle i Lukavca“, 29. naučno-stručni skup sa međunarodnim učešćem „Vodovod i kanalizacija '08“, Zlatibor, oktobar 2008. godine.

 

 

 

                        Kritički prikaz:

U radu se prikazuje analiza fizičko-hemijskih osobina vode u jezeruModracza period 1989. godine i period 2005. godine sa upoređivanjem dobijenih rezultata istraživanja, a u cilju snabdjevanja pitkom vodom gradova Tuzle i Lukavca.

 

Uzorci vode za ispitivanje uzimani su na površini vode odnosno na dubini 0,20 m, na dubini 2,0 m, 3,0 m kao i na dnu jezera. Uzimanje uzoraka vršeno je na tri lokacije, i to: ušće rijeke Spreče, ušće rijeke Turije i područje brane. Tokom uzorkovanja i laboratorijskih ispitivanja mjerena je temperatura vode, pH vrijednost, količina karbonata (CO3), količina kiseonika, količina suspendovanih materija, količina hlorida, količina sulfata itd.

 

Analiza fizičko-hemijskih osobina vode jezera „Modrac“ u 1989. godini urađena je po JUS standardima i američkim standardima za vode, a analiza fizičko-hemijskih osobina tokom 2005. godine urađena je po Direktivama EU i američkim standardima za vode kao i propisanim metodama za ispitivanje površinskih i pitkih voda u skladu sa važećim normativima u Bosni i Hercegovini.

 

Provedenom analizom utvrđen je kvalitet i klasa vode jezera „Modrac“ i odnos kvaliteta vode sa aspekta fizičko-hemijskih osobina iz 1989. godine i 2005. godine.

 

 

2.2.2.2             N. Suljić, I. Čačković: „Uticaj nivoa podzemnih voda na stabilnost kosina sa izgrađenim građevinama“, Zbornik radova RGGF 2009, broj XXXIII, šifra rada GR-5/09, str. 111-115.

 

 

 

                        Kritički prikaz:

U radu je prikazana analiza stabilnosti padina terena na kojima se nalaze izgrađeni građevinski objekti. Izvršena je analiza stabilnosti kosina terena za četiri slučaja u kojima je konstantna geometrija kosine terena, konstantni su slojevi tla, ali je promjenjiva dubina podzemne vode i procjedna linija voda. U radu je proračunat i analiziran faktor sigurnosti kosine terena za različite uticaje odnosno dubine podzemne vode, sa osvrtom na vrijednosti faktora sigurnosti obzirom na povećanje nivoa podzemnih voda.

 

Analizirani primjeri i dobijeni rezultati daju nam uvid na značaj i uticaj nivoa podzemnih voda na stabilnost padina terena na kojima se nalaze izgrađeni građevinski objekti kod uslojenog horizontalnog tla od pijeska i gline određenih karakteristika.

 

 

 

2.2.2.3             N. Suljić: „Metode i pristup rješavanju stvarnih gubitaka u sistemu vodosnabdjevanja“, 30. naučno-stručni skup sa međunarodnim učešćem „Vodovod i kanalizacija '09“, Drvengrad, oktobar 2009. godine.

 

                         Kritički prikaz:

U sistemu snabdjevanja vodom naseljenih mjesta, jedan od najvažnijih faktora je svođenje gubitaka vode na realni i ekonomski minimum. Gubici vode pojavljuju se u svim vodovodnim sistemima, a količina gubitaka zavisi od starosti vodovodnog sistema, kvalitetu i vrsti materijala cjevovoda, pritisku u sistemu, broju i vrsti potrošača, konfiguraciji terena, edukaciji i stepenu tehnološkog razvoja kao i opremljenosti vodovodnog preduzeća.

 

U ovom radu se stavlja akcenat na rješavanje stvarnih gubitaka u vodovodnim sistemima odnosno fizički izgubljenu vodu koja nije isporučena korisnicima.

 

 

 

2.2.2.4             N. Suljić: „Analiza količina i kvaliteta otpadnih voda sa užeg gradskog područja Tuzle“,  30. naučno-stručni skup sa međunarodnim učešćem „Vodovod i kanalizacija '09“, Drvengrad, oktobar 2009. godine.

 

 

 

                       Kritički prikaz:

Procjena i analiza količina i kvaliteta otpadnih voda sa užeg područja grada Tuzle obrađena je za sadašnje stanje kao i za plansko razdoblje do 2037. godine. Na osnovu izvršenih anketiranja mjesnih zajednica, privrednih i drugih subjekata, podataka dobijenih iz Opštine Tuzla kao i postojeće tehničke dokumentacije, dobijeni su potrebni podaci i podloge koje su međusobno usaglašene i analizirane.

 

Otpadne vode od stanovništva su obrađene i analizirane sa pokazateljem hidrauličkog i organskog opterećenja u odnosu na broj stanovnika. Prosječne dnevne vrijednosti kvaliteta otpadnih voda iz privrednih i industrijskih objekata analizirane su odnosom ukupnih količina tih voda prema opterećenju BPK5, opterećenju azotom, fosforom kao i mastima i uljima.

 

 

 

2.2.2.5             N. Suljić: „Analiza uticaja nagiba terena na stabilnost armirano betonskog potpornig zida“, I naučno-stručni skup GTZ 2009, UDK 624.137:624.012.45.046.3, Tuzla, oktobar 2009. godine.

 

 

 

                        Kritički prikaz:

 

 

Analizirana su četiri slučaja nagiba uslojenog terena iza armirano betonskog potpornog zida sa ravnim licem i potpuno istim geometrijskim karakteristikama u pogledu visine i debljine zida i dimenzija temelja. Takođe, za sva četiri slučaja iza ab potpornog zida djeluje isto ravnomjerno opterećenje, a uslojeno tlo iza zida ima iste osobine u svim analiziranim slučajevima (g, f, c).

 

Proračunima je dokazano dejstvo različitih nagiba terena iza zida, i to uticaj ravnog terena, zatim nagiba od 5o, 10o i 15o na stabilnost potpornog zida u pogledu klizanja, prevrtanja i sloma temeljnog tla.

 

 

2.2.2.6             N. Suljić, M. Stević, M. Avdić, E. Softić: „Numerička analiza kod izvedbe silosa klinkera u cementari Kakanj“, I naučno-stručni skup GTZ 2009, udk 624.131:516.6:624.954.042 )497.6 Kakanj), Tuzla, oktobar 2009. godine.

 

 

 

                       Kritički prikaz:

 

 

Geološka i geotehnička istraživanja treba da obezbjede sve podatke koji se odnose na građevinsko tlo, te da se utvrde svojstva tla i realna ocjena karakterističnih vrijednosti parametara tla. U radu su prikazana geomehanička ispitivanja tla, izvršena bušenja za potrebe izgradnje novog silosa klinkera u krugu cementare Kakanj. Prikazan je proračun za izvedbu datog silosa klinkera cementare Kakanj metodom MKE (FEM).

 

 

2.2.2.7             N. Suljić, H. Okanović, A. Šabović: „Analiza parametara otpada sa aspekta stabilnosti tijela deponije“, naučno-stručni časopis „RUDARSTVO“ godina XIV/XV, broj 49-52, strana 153-158, 2010 godina.

 

                        Kritički prikaz:

Kod sanitarnih deponija otpada od posebno značaja je njena stabilnost koja je u direktnoj vezi sa određenim parametrima otpada. Osim poznatih vrijednosti otpada, za koje imamo relativno ograničene podatke, potrebna su i mjerenja na terenu. Posebno je izražen problem utvrđivanja parametara čvrstoće na dodirnim površinama slojeva u temeljnom brtvenom sistemu.

 

U radu se predlaže postupak statističke obrade rezultata dobijenih eksperimentima prikazanim odnosom nelinearne anvelope sloma.

 

 

2.2.2.8           M. Stević, N. Suljić, M. Mulać, H. Okanović: „Sanacija klizišta na dijelu puta Javorak-Borovače u općini Zenica“, naučno-stručni časopis „RUDARSTVO“, broj XIV/XV, broj 49-52, strana 113-119, 2010 godina.

 

                         Kritički prikaz:

Na dijelu makadamskog puta Javorak-Borovače u MZ Puhovac, općina Zenica, aktivirano je klizište koje direktno  ugrožava ovu veoma bitnu putnu komunikaciju. Izvršeno je detaljno inženjersko-geološko kartiranje terena na snimljenoj geodetskoj situaciji i izrada geomehaničkih bušotina sa opitom kontinuirane penetracije raspoređenih u  dva profila. Za sanaciju klizišta predviđena je potporna konstrukcija od betonskih gabionskih korpi.

 

 

2.2.2.9             E. Softić, B. Božić, N. Suljić: „Pavements structure integrity evalution based on risk“, 14. International research/expert conference „Trends in the development of machinery and associated technology“, Mediterranean Cruise, ISSN 1840-4944, septembar 2010. godine.

 

 

 

                        Kritički prikaz:

Initiative and the development process of damage pavement construction is time-dependent phenomena with negative consequences for road capacity, reducing his overall strength as a final result in reducing the level of road safety and its reliability. Deterministic assessment of the integrity of the procedure is a set of pavement and conservative, and leads to the adoption of a rather subjective decision, and engineering to the conclusion that no real answers about the real level of security design and implementation process of repair that is not optimal. The paper suggests that possible approach on the basis of previous analysis of the critical elements of the road and possible fracture mechanism based on the adopted boundary conditions, determines the probability of reaching the boundary conditions and in accordance with the expected negative consequences of assessing risks to which the subject driveway. The procedure is applied to the evaluation of the integrity of pavement between the regional road-Bihac Bosanska Krupa. By using Monte-Carlo methods for the proposed border state roadway construction, calculated risk and made the best decision. This paper demonstrates that the importance and impact of aggregates, which makes the lower and upper ranks pavement generally has a decisive  pavement durability and safety.

 

2.2.2.10           N. Suljić: „Ekološko stanje akumulacije Modrac“, međunarodna naučna konferencija „Životna sredina i biodiverzitet“, ISBN 978-86-904721-6-1, COBISS.SR-ID 174632716, CIP-Katagolizacija u publikaciji Naradona biblioteka Srbije, Beograd, april 2010. godine.

 

                        SCIndeks, Ecologica, 2010, vol. 17, br. 58, str. 265-268.

 

(BIČ Impakt faktor 5        0.115)

 

 

 

                        Krirički prikaz:

Ocjena kvaliteta vode akumulacije Modrac za razdoblje istraživanja od aprila do decembra 2007. godine, daje se sa aspekta fizičko-hemijskih, hidrobioloških i mikrobioloških ispitivanja. Navedena istraživanja obavljena su na tri lokaliteta za terenska mjerenja i uzorkovanje voda, i to:

 

-lokalitet područja ušća pritoke rijeke Spreče,

 

-lokalitet područja ušća pritoke rijeke Turije,

 

-lokalitet područja brane.

 

Ocjena fizičko-hemijskih osobina vode akumulacije Modrac data je na osnovu važećih propisa u Federaciji Bosne i Hercegovine. Na osnovu utvrđenih prosječnih vrijednosti pojedinih pokazatelja kvaliteta voda i usporedbe sa vrijednostima MDK iz Uredbe o klasifikaciji voda, proizilazi da voda akumulacije Modrac pripada klasi I na osnovu otopljenih materija i zasićenosti kiseonikom, a na osnovu suspendovanih materija pripada klasi I do III. Voda akumulacije Modrac za navedenu godinu istraživanja, ako se izuzme sadržaj suspendovanih materija, može se svrstati u II kategoriju voda.

 

Hidrobiološke osobine vode pokazuju da su životinjske vrste izrazito slabo zastupljene i njihov broj je uglavnom stalan kroz cijelo razdoblje istraživanja. Vrste koje se razvijaju su većinom kozmopolitske i eurivalentne odnosno one koje žive na svim geografskim širinama i koje podnose ekstremnije ekološke uslove. U zajednici zooplanktona prisutne su vrste koje se hrane suspenzijom bakterija i nanofitoplanktonom i po neka vrsta koja se hrani mrežnim algama. Podaci dobijeni skupljanjem uzoraka na pojedinim lokalitetima su slični. U akumulaciji dolazi do manje-više stalnog miješanja vode, pa je to jedan od razloga za ujednačen sastav živog svijeta.

 

Ocjena sa aspekta mikrobioloških osobina vode izvršena je prema „Uredbi o klasifikaciji voda i voda obalnog mora Jugoslavije u granicama SR Bosne i Hercegovine“ i pokazuje da kvalitet vode u svim analiziranim razdobljima varira od II do VI klase boniteta, u zavisnosti od dubine i lokacije istraživanja. Najveća fekalna kontaminacija je na dnu akumulacije. Akumulacija Modrac spada u plitke stajaće vode koja je podložna bržoj eutrofikaciji, pa mogući njen posljednji evolucijski stepen je prelazak u baru.

 

 

2.2.2.11           N. Suljić: „Deformacije i oštećenja betonskih i armirano betonskih potpornih konstrukcija“, VI naučno-stručni skup „Savremena teorija i praksa u graditeljstvu“, Banja Luka, april 2010. godine.

 

                        Kritički prikaz:

Potporne konstrukcije mogu pretrpjeti određene deformacije i oštećenja usljed raznih uticaja koji mogu biti potcjenjeni prilikom projektovanja ili potporne konstrukcije mogu biti izvedene sa lošijom markom betona ili slabijom armaturom od one predviđene projektom. Oštećenja koja se mogu javiti iz navedenih razloga, ogledaju se u pomjeranju ili prevrtanju potporne konstrukcije ili čak njenom lomu. Deformacije i oštećenja se mogu javiti i iz razloga što neki uticaji nisu uzeti u proračun prilikom projektovanja i provjere stabilnosti potporne konstrukcije ili se javljaju vremenom tokom korištenja.

 

2.2.2.12           N. Suljić, O. Kovčić: „Primjena hidroenergije u Bosni i Hercegovini sa aspekta zaštite životne sredine“, naučno-stručni časopis „ECOLOGICA“, ISSN 0354-3285, str. 505-510, br. 60, UDC:502.34:621.221.4(497.15), 2010.

 

                        SCIndeks, Ecologica, 2010, vol. 17, br. 60, str. 505-510.

 

(BIČ Impakt faktor 5        0.115)

 

                        Kritički prikaz:

Razvoj privrede u Svijetu zasniva se na bitnom povećanju potreba za energijom. Još uvijek dominiraju neodrživi odnosno neobnovljivi fosilni izvori energije, i pored sve većeg razvoja alternativnih i obnovljivih izvora energije. Hidroenergija, kao obnovljiv izvor energije, u Bosni i Hercegovini trpi sve veće kritike javnosti zbog nepravilnog upravljanja u prošlosti. Da li je vrijeme gradnje velikih hidroelektrana u Bosni i Hercegovini nepovratno prošlo? Treba imati u vidu da akumulacijske hidroelektrane imaju visok stepen fleksibilnosti u radu čime „pokrivaju“ promjenjive dnevne potrebe za električnom energijom, što je od posebnog značaja za elektro energetski sistem. Važno je da se pristup planiranju i gradnji hidroelektrana mora promijeniti u skladu sa smjernicama održivog razvoja.

 

 

2.2.2.13         S. Zekan, N. Suljić, N. Đurić: „Basic of non-stability and methodology of landslide stabilisation in Bosnia and Herzegovina“, 1st Workshop „International experience“ of the Croatia-Japan Project on „Risk Identification and Land-Use Planning for Disaster Mitigation of Landslides and Floods in Croatia“, 22-24. novembar 2010. godine, Centre for advanced academic studies, Dubrovnik.

 

 

 

                        Kritički prikaz:

Landslides in Bosnia and Herzegovina are natural geological and sometimes artificial processe at medium steep places. The paper presents basic behaviorus of landslides and engineering methods for their stabilisation.

 

 

 

2.2.2.14           N. Suljić, M. Stević, S, Zekan: „The landslide stabilisation on the road Gnojnica-Murgići in Lukavac, BiH“, 1st Workshop „International experience“ of the Croatia-Japan Project on „Risk Identification and Land-Use Planning for Disaster Mitigation of Landslides and Floods in Croatia“, 22-24. novembar 2010. godine, Centre for advanced academic studies, Dubrovnik.

 

 

 

                        Kritički prikaz:

The area of northeast of Bosnia and Herzegovina, especially urban slopes, is well known with numerous landslide occurrences. The main role of non-stability is complex geological pattern and tectonic activity, very heterogeneous soil composition of some lithofacies units with variable physical-mechanical properties.

 

The paper is presented stabilization measures, which were applied at landslide's part of local road Gnojnica-Murgići in Lukavac municipality. These measures are:

 

-         building of support constructions of concrete baskets,

 

-         surface regulation of atmospheric waters.

 

 

2.2.2.15           N. Suljić: „Uzroci nastanka deformacija armirano betonskih potpornih zidova“, Savjetovanje „Savremeni materijali u oblasti geotehničkih konstrukcija“, Bosanski kulturni centar Tuzla, 2010. godine.

 

 

 

                   Rad citiran u naučnom radu „Primjeri ocjenjivanja i procjene stanja potpornih zidova“ objavljenom u Zborniku radova Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru 2012. godine, od strane autora M. Prskalo i M. Zadro.

 

 

 

                        Kritički prikaz:

                        Radom su sistematski obuhvaćena najčešća oštećenja armirano betonskih potpornih zidova kao i uzrovi njihovog nastanka. U radu su date metode mogućih sanacija potpornih armirano betonskih zidova u ovisnosti od karaktera i stepena oštećenja.

 

 

 

2.2.2.16         N. Suljić: „Analiza uticaja dvoosnih geomreža na povećanje nosivosti tla i smanjenje slijeganja kod plitkih temelja“, Zbornik radova RGGF-a, broj XXXIV, šifra rada GR-5/11, 2010/11. 

 

                         Kritički prikaz:

Položaj geomreže u tlu ispod temeljne konstrukcije zavisi od karakteristika tla i samog opterećenja od konstrukcije objekta kao i od dubine fundiranja. Iz razloga smanjivanja veličine slijeganja i povećanja nosivosti tla sa lošim geomehaničkim osobinama, u posljednje vrijeme veliku primjenu imaju sintetički materijali odnosno geomreže. Dubina fundiranja kao i položaj geomreža promjenjivi su parametri u analizi. U zadnjih sedam godina geomreže su korištene u Tuzli prilikom izgradnje više objekta radi poboljšanja osobina temeljnog tla.

 

 

2.2.2.17           N. Suljić, Z. Bašić, O. Kovčić: „Tretman procjednih voda na deponiji komunalnog otpada „Desetine“ u Tuzli“, Međunarodna naučna konferencija „Održivi razvoj u funkciji životne sredine“, ISBN 978-86-904721-8-5, CIP Katagolizacija u publikaciji Narodna biblioteka Srbije, Beograd 18-20. april 2011. godine

 

                         Kritički prikaz:

Deponija krutog komunalnog otpada „Desetine“ Tuzla je u funkciji od 1990. godine, a  smještena je u dolini Moluške rijeke, odnosno njenom gornjem toku neposredno ispod dijela naselja Rasovac. Deponija je udaljena oko 8 km od urbane zone dok se prve naseljene kuće nalaze na udaljenosti od 0,3 km, a veće naselje na udaljenosti od 3 km. U radu se analizira tretman procjednih voda iz tijela deponije radi spriječavanja zagađenja podzemlja na mjestu deponije i nizvodno od lokaliteta deponije otpada.

 

 

2.2.2.18         N. Suljić, Z. Bašić: „Analiza uticaja dubine fundiranja susjednog objekta na stabilnost armirano betonskog potpornog zida“, VII Međunarodni naučno-stručni skup „Savremena teorija i praksa u graditeljstvu“, Banja Luka, april 2011. godine.

 

 

 

                        Kritički prikaz:

Veoma često se neposredno uz izgrađene potporne konstrukcije izvode građevinski objekti čiji uticaj na stabilnost potporne konstrukcije može biti znatan. Uticaj građevinskih objekata na stabilnost potporne konstrukcije zavisi, između ostalog i od dubine fundiranja objekta kao i od njegove udaljenosti od potpornog zida. U radu se za datu geometriju armirano betonskog potpornog zida i datih parametara tla, analizira njegova stabilnost obzirom na udaljenost temelja susjednog objekta od 1,0 m od potpornog armirano betonskog zida i za različite dubine fundiranja susjednog objekta. Provedenom analizom dobija se različita veličina faktora sigurnosti na prevrtanja i na klizanje kao i napona u temeljnom tlu u funkciji dubine fundiranja susjednog objekta čije opterećenje iznosi 10,0 kN/m2 i konstantno je za sve slučajeve dubine fundiranja kao i veličine parametara tla i geometrije potpornog zida.

 

2.2.2.19          Z. Bašić, N. Suljić, A. Galamić: „Metode konstruktivnih ojačanja građevina oštećenih od uticaja rudarskih radova“; VII naučno-stručno savetovanje Ocena stanja, održavanje i sanacija građevinskih objekata i naselja, ISBN 978-86-904089-9-3, CONISS.SR-ID 183456268, CIP Katagolizacija u publikaciji Narodna biblioteka Srbije, UDK: 69.059.32, Zlatibor 9-11. maj 2011. godine.

 

                         Kritički prikaz:

Ovim radom su istražene, date i obrađene metode konstruktivnih ojačanja zidanih građevina oštećenih od uticaja rudarskih radova. Obrađena su i istražena konstruktivna ojačanja temelja i zidova individualnih građevina oštećenih od uticaja rudarskih radova. Primjena i odabir metode konstruktivnog ojačanja u zavisnosti je od, stepena oštećenja građevine, želje i mogućnosti investitora koji stepen konstruktivnog ojačanja građevina zahtijeva.

 

 

2.2.2.20           N. Suljić, I. Žigić, Z. Bašić: „Construction Of Embankment Dam Divkovići By Using Slag And Ash From A Power Plant Tuzla“, 15. International research/expert conference „Trends in the development of machinery and associated technology“, Praque, Czech Republic, ISSN 1840-4944, septembar 2011. godine.

 

 

 

                        Kritički prikaz:

In order to build a landfill of slag and ash for the Tuzla power plant an embankment dam was designed and constructed whose body is made up of previously deposited slag and ash.  In this way, for the first time, the built dam bounds space for the deposition of new quantities of slag and ash, and provide space for approximately 1,500,000.00 m3 of new quantities of deposited slag. The total length of the dam is 2000 m, while the width of the dam in the crown is 4,40 m. The body of the dam was designed and built from slag and ash, with the use of geotextile and clayey sand as a protective layer over the dam body. Overflow structure is of reinforced concrete in the form of overflow manhole with the application of reinforced concrete piles from one side. Conducted field and laboratory testing established the physical and mechanical properties of slag, and volume weight, vertical and horizontal water permeability, the angle of internal friction and moisture, which represent the necessary characteristics of a material for the calculation of embankment dam.

 

2.2.2.21           Z. Bašić, N. Suljić: “Numerical Model Of Three Dimensional Panl AB Skeletal Structures On Exposed To The Effects Of Underground Exploitation“, Tehnics Technologies Education Management TTEM, Journal Of Society For Development Of Teaching And Business Peocesses In New Net Enviroment In B&H, Thomson Reuters, EBSCO Publishing (EP) USA, Science Citation Index Expanded, Vol. 6, No 2, 2011.

Impact Factor  0.351 (ISI Journal Citation Reports 2011)

 

                         Kritički prikaz:

For the numerical model of three-dimensional analysis of the budget has been selected skeletal structural system of reinforced concrete MB30, with two screens in one and three in the other direction, ground floors and two floors.
Calculation of the numerical model is made in progranu ADINA-AUI 8.3.1.
The purpose of this analysis, previously performed studies of existing dwellings in the village of Lake, located in a narrow field of exploitation zone Pit Omazići ''RMU'' Banovici.
The results allow the distribution of the stress-strain state in certain stages of the simulated operation and also the emergence and development of coating the individual elements of soil and structural elements of the skeletal system of the building, as well as the occurrence of fracture damage in structural elements.
This work is processed and systematized termination or completion of the model, which arises due to the effects of loss of convergence, which leads to breakage in the structure or some elements of the soil.

 

 

2.2.2.22          N. Suljić, M. Stević, Z. Bašić: »Sanacija klizišta u MZ Vukotići, općina Zenica«, Međunarodni okrugli sto – Prevencija, monitoring i interventna sanacija klizišta, izdavač Rudarski institut Tuzla, Tuzla 2011 godina.

 

                         Kritički prikaz:

Na području MZ Vukotići-lokalitet Barice, ispod kuće i pomoćnog objekta Hazima Čajlakovića, aktivirano je klizište koje direktno ugrožava okolni teren, makadamski seoski put i pomenute objekte. Za potrebe utvrđivanja inženjersko-geoloških karakteristika terena i svojstava klizišta izvršeno je detaljno inženjersko-geološko kartiranje terena na snimljenoj geodetskoj situaciji  i  izrada geomehaničkih bušotina.

 

Nakon aktiviranja klizišta u gornjem dijelu padine formiran je strmi, gotovo vertikalni čeoni odsjek nepravilnog oblika, te je na tom dijelu stvoren nagli prelaz u nivelacionim karakteristikama terena.

 

Na osnovu utvrđenih opštih svojstava klizišta (veličine, zapremine, tipa klizišta), uzroka i mehanizma pokretanja zemljanih masa sa inžinjersko-geološkog aspekta predložene su  sanacione mjere koje se sastoje od eventualne izrade gabionskog zida od betonskih korpi, ukupne dužine 10,00 m ili armirano betonskog potpornog zida dužine takođe 10,00 m, tako da je u radu analizirana uporedba mogućnosti izvedbe navedenih potpornih konstrukcija.

 

 

2.2.2.23          V. Selimbašić, M. Uljić, A. Cipurković, N. Suljić, V. Stuhli, I. Tanjić: »Kvalitet vode rijeke Spreče sa pritokama uzvodno od akumulacije Modrac«, Drugi međunarodni naučni skup Stanje i pravci razvoja građevinarstva – GTZ 2012 i Drugo savjetovanje GEO-EXPO 2012, ISBN 978-9958-628-16-0, COBISS,BH-ID 19584518, Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine Sarajevo, 624(497.6)''2012''(082), Tuzla, juni 2012. godine.

 

                         Kritički prikaz:

U radu je ispitivan kvalitet vode rijeke Spreča sa pritokama uzvodno od akumulacije Modrac. Ispitivanja su provedena na 15 lokacija.

 

Rezultati pokazuju da je kvalitet voda lošiji od nivoa koji je definiran Uredbama o klasifikaciji voda i kategorizaciji vodotoka Bosne i Hercegovine. Vodotoci: Litva, Oskova, Gostelja poslije prijema otpadnih voda rudnika i Spreča poslije ušća rijeke Oskove do ušća u akumulaciju Modrac, mogu se ubrajati u ''kritične vodotoke''. Ovi vodotoci su prekomjerno opterećeni suspendiranim materijama (iz površinskih kopova i separacija) kao i organskim materijama (iz kanalizacionih sistema i Drvne industrije ''Konjuh'').

 

 

2.2.2.24          N. Suljić: "Optimization Of The Stability Factors Of High Concrete Retaining Walls With Reinforced Concrete Console“, 16. International research/expert conference „Trends in the development of machinery and associated technology“, Dubai, United Arab Emirates, ISSN 1840-4944, septembar 2012. godine.

 

 

 

                        Kritički prikaz:

Retaining concrete walls with reinforced concrete console are used for altitudes up to 10m, and their construction significantly reduces the weight of a concrete gravity retaining wall. Design and construction of reinforced concrete console on a high concrete retaining wall is about analyzing the position and dimensions of the console in relation to the top of the retaining wall. For the optimization analysis of the factors of stability of high concrete retaining walls with reinforced concrete console, the geostatic calculation for walls heights of 5m and 6m was done, with different position and width of reinforced concrete console. For an adequate analysis required soil parameters were adopted which are the same for all analyzed models of retaining walls with reinforced concrete console.

 2.2.2.25          N. SuljićClimate Change Impacts On the LakeAccumulation Modrac

                       17 th International Research/Expert Conference „Trends in the Development af Machinery and                        Associated Technology“, TMT 2013, Istanbul, Turkey, 10-11 September 2013th, Istanbul,                                Turkey
 
2.2.2.26           N. SuljićThe choice of materials for protection of slope on the regulation of watercourses
                      International Scientific Conference "Sustainable Economy and Environment", 23-25 April                               2014th, Belgrade, Serbia.
 
2.2.2.27          N. SuljićExamples of collection and disposal of the filtrate at remediation of waste dumps
                      International Conference "Modern developments in Civil Engineering," 24-25- April 2014th,                               Subotica, Serbia.
 
2.2.2.28         N. SuljićApplication of reinforced concrete retaining wall at the rehabilitation of landslides on                        roads, World Landslide Forum 3, 2-6 June 2014th, Beijing, China.
 
2.2.2.29         N. SuljićImpact water level accumulation Modrac on moving the tops of counterforts dam of                        its in the function maintenance and using, 3rd Conference "Maintenance" 2014, 11-13 June                            2014th, Zenica, Bosnia and Hercegovina,
 
2.2.2.30        T. Kupusović, N. Suljić, I. Žigić, O. Kovčić: Trend and Possible Causes of Flood Waves at the                       Dam Profile of Multipurpose Reservoir Modrac, Bosnia and Herzegovina, Milankovitch                                    Anniversary UNESCO Symposium, Water Management in Transition Countries as Impacted by                      Climate Change and Other Global Changes, Lessons from Paleoclimate and Regional Issues, 
                    3 – 5 September 2014, Belgrade, Serbia.
 
2.2.2.31       N. SuljićThe Basis of the Spatial Development of the System of Settlements on the Example                      of Municipalities Tuzla, Scientific professional society for environmental protection of Serbia –                        ECOLOGICA, Belgrade, Serbia, UDC:502.33:711.28(497.15), No 76, 2014.
 
2.2.2.31       N. SuljićHydrological and Communal Conditions Tuzla Area in The Function Phenomena Slide                     of The Soil, Civil Engineering faculty Subotica, The University of Novi Sad, Serbia, April 2015.
 
2.2.2.32       N. SuljićThe Importance of Air Temperature and Fluctuations in Water Level of The Hydro                            Accumulation Lake Modrac on The Concrete Dam CounterfortDisplacement, International                              Journal of Mechanical Engineering and Automation, NY, USA, 2015. 

2.2.2.33       N. Suljić: Uzroci, štete i posljedice poplava na području Tuzle,                                                                    Akademija nauka i umjetnosti BiH, juni 2015. 

 

 

2.2.3 Objavljeni stručni radovi u časopisima i zbornicima

 

2.2.3.1             I. Čačković, N. Suljić, I. Gušić: „Oštećenja objekata građenih sistemom IMS nastala usljed lošeg održavanja“, 6. naučno-stručno savjetovanje „Ocena stanja, održavanje i sanacija građevinskih objekata i naselja“, Divčibare, maj 2009. godine.

 

                         Kritički prikaz:

Objekti građeni po sistemu IMS u biti predstavljaju prednapregnuti betonski skelet elastično ukrućen zidovima. Ovaj montažni sistem po kome su izvedeni mnogi stambeni objekti u Tuzli je u primjenjenom rasteru 4,20 x 4,20 m sa konstruktivnm elementima kao što su stubovi, tavanice, konzolne tavanice, ivični nosači, platna za ukrućenje, stepenište i fasadni elementi. Iz razloga veoma lošeg održavanja ovih objekata čija starost iznosi u gradu Tuzli od 25 do 45 godina, na većini ovih objekata su se pojavile određene deformacije u vidu pomjeranja fasadnih elemenata u horizontalnom pravcu, slabljenja veza elemenata atike, pojave pukotina, a što može dovesti do rušenja pojedinih ovih elemenata, kao što se desilo na objektu S1 u ulici Krečanska u Tuzli.

 

 

2.2.3.2             N. Suljić: „Uticaj deponije pepela Divkovići na zagađenje podzemnih i površinskih voda“, 6. naučno-stručno savjetovanje „Ocena stanja, održavanje i sanacija građevinskih objekata i naselja“, Divčibare, maj 2009. godine.

 

                         Kritički prikaz:

Deponija pepela „Divkovići“ sa kasetama 1 i 2 predstavlja prelazno rješenje do izgradnje deponije pepela „Jezero“ čija je projektna dokumentacija završena. Pepeo iz termoelektrane Tuzla se na deponiju doprema hidrauličkim putem. Upravo iz tog razloga rad analizira problem infiltracije vode iz deponije pepela u podzemlje odnosno vodonosne slojeve koji se mogu zagaditi sa mogućnostima zaštite tih slojeva.

 

 

2.2.3.3             N. Suljić, E. Suljanović: „Moguća rješenja prečišćavanja otpadnih voda na području opštine Tuzla“, 38. konferencija o aktuelnim problemima korišćenja i zaštite voda  „Voda 2009“, Zlatibor, juni 2009. godine.

 

 

 

                        Kritički prikaz:

Analizirajući stanje izgrađene kanalizacione mreže i njen položaj na području opštine Tuzla nameće se kao razumno rješenje prikupljanje i svođenje otpadnih voda iz svih naseljenih mjesta u postojeće sisteme kanalizacije, gdje god je to moguće, a time i zajedničko prečišćavanje tih otpadnih voda. Centralni dio opštine Tuzla gravitira rijeci Jali pored koje su kroz grad Tuzlu izgrađenii kanalizacioni kolektori koji otpadnu vodu dovode do Termoelektrane Tuzla gdje se upuštaju u rijeku Jalu.

 

Ostali dijelovi opštine koji pripadaju drugim slivnim područjima kao što su rijeka Tinja, rijeka Gribaja i sliv jezera Modrac, a nalaze se na rubnim dijelovima opštine Tuzla riješili bi se odvojeno sa manjim kanalizacionim sistemima i tipskim uređajima za prečišćavanje.

 

 

2.2.3.4           N. Suljić: „Mogućnost primjene asfalta kod završnog prekrivanja savremenih deponija otpada“, I naučno-stručni skup GTZ 2009, Tuzla, oktobar 2009. godine.

 

 

 

                        Kritički prikaz:

U radu su prikazane različite mogućnosti završnog prekrivanja savremenih deponija otpada primjenom asfalta, na osnovu istraživanja koje je autor proveo na Tehničkom Univerzitetu u Stuttgartu i institutu Umweltwirtschaft, i njihovoj analizi u pogledu cijene koštanja pojedinih sistema završnog odnosno površinskog zatvaranja.

 

Analizirano je šest sistema završnog površinskog zatvaranja deponija otpada sa primjenom sloja asfalta u različitim debljinama. U svim sistemima koji su analizirani sloj asfalta služi kao brtveni i kao nosivi sloj.

 

 

 

2.2.3.5           Z. Bašić, N. Suljić, A, Galamić: „Istraživanje seizmičkih uticaja miniranja na građevine i utvrđivanje zona seizmičkog dejstva na PK „Čubrić““, IV naučno-stručno savjetovanje Geotehnički aspekti građevinarstva, Zlatibor, R Srbija, novembar 2011. godine.

 

                         Kritički prikaz:

U radu se analiziraju istraživanja seizmičkih uticaja miniranja na građevine i utvrđivanje seizmičkog dejstva na PK »Čubrić« RMU »Banovići«. Istraživanja su provedena na 300 građevinskih objekata koji se nalaze u užem području eksploatacione zone, seizmičkih uticaja i efekata miniranja na građevinske objekte.

 

 

2.2.3.6             Z. Bašić, N. Suljić, A, Galamić: „Analiza konstruktivnih sistema gradnje i istraživanje uzroka oštećenja građevina u eksploatacionoj zoni jame „Omazići“, IV naučno-stručno savjetovanje Geotehnički aspekti građevinarstva, Zlatibor, R Srbija, novembar 2011. godine.

 

                         

2.1.2. Projektirane sanacije klizišta prije izbora u zvanje docent 

1.    GLAVNI PROJEKAT SANACIJE KLIZIŠTA NA BEĆAREVCU U TUZLI, investitor: Općina Tuzla, projektna kuća: doo „TEHNOGRAD-company“ Tuzla

 

2.   GLAVNI PROJEKAT SANACIJE SLIJEGANJA DIJELA PUTA DŽINDIĆ DŽAMIJA-BOLNICA NA GRADINI U TUZLI, investitor: Općina Tuzla, projektna kuća: doo „TEHNOGRAD-company“ Tuzla

 

 

2.1.3. Projektirane sanacije klizišta od izbora u zvanje docent do danas 

  1. GLAVNI PROJEKAT SANACIJE KLIZIŠTA KOD ČELINCA NA PRUZI DOBOJ-BANJA LUKA, investitor: AD ŽELJEZNICE RS, projektna kuća: „GRAĐEVINAR PLANUM“ Tuzla.

     

  1. GLAVNI PROJEKAT SANACIJE KLIZIŠTA U SREBRENIKU (LOKACIJA BIJELO BRDO), investitor: OPĆINA SREBRENIK, projektna kuća: „ING-PROJEKT“ Doboj Jug.

     

  2. PROJEKTNO RJEŠENJE SANACIJE KLIZIŠTA U GNOJNICI, ZASEOK MURGIĆI, investitor: OPĆINA LUKAVAC, projektna kuća: „EARTH“ Tuzla.

     

  3. PROJEKTNO RJEŠENJE SANACIJE KLIZIŠTA U MZ PUHOVAC NA PUTU JAVORAK-BOROVAČE, OPĆINA ZENICA, investitor: OPĆINA ZENICA, projektna kuća: „EARTH“ Tuzla.

     

  4. PROJEKTNO RJEŠENJE SANACIJE KLIZIŠTA U MZ VUKOTIĆI, LOKALITET BARICE, OPĆINA ZENICA, investitor: OPĆINA ZENICA, projektna kuća: „EARTH“ Tuzla.

     

  5. PROJEKTNO RJEŠENJE SANACIJE KLIZIŠTA NA DIJELU PUTA GACKO-USTIPRAČA, U NEPOSREDNOJ BLIZINI MOSTA PREKO RIJEKE DRINE U FOČI, mart 2011. godine.

     

 

2.1.4. Projektirane građevine prije izbora u zvanje docent – hidrotehnička faza projekta 

1.      GLAVNI PROJEKAT SPOSTUPINE B-14” U TUZLI (P=7500 m2), investitor: dooTEHNOGRAD-companyTuzla, projektna kuća: dooTEHNOGRAD-companyTuzla

 

2.   GLAVNI PROJEKAT PUNIONICE I SKLADIŠTA MOTORNIH ULJA U RAFINERIJI MODRIČA, investitor: Rafinerija ulja Modriča, projektna kuća: GKBOSNAGradačac

 

3.    GLAVNI PROJEKAT KLAONICE PILIĆAGRANAPU ŽIVINICAMA, investitor: „GRANAP“ Živinice, projektna kuća: „BB-INGKlokotnica

 

4.      GLAVNI PROJEKAT OTKUPNE STANICE U KRTOVI, investitor: vlada SAD, projektna kuća: „BB-INGKlokotnica

 

5.      GLAVNI PROJEKAT POSLOVNOG CENTRA U TEŠNJU, investitor: FKTOŠKTešanj, projektna kuća: „BB-INGKlokotnica

 

6.   GLAVNI PROJEKAT SKLADIŠTA UNICO FILTERA U TEŠNJU, investitor: „UNICO FILTERITešanj, projektna kuća: „ARH STUDIOTešanj

 

7.      GLAVNI PROJEKAT BAZENSKOG KOMPLEKSAERNAU PRILUKU KOD ŽIVINICA, investitor: Sarajlić Mustafa i Šefika, projektna kuća: „ING-PROJEKTDoboj Jug

 

8.   GLAVNI PROJEKAT SPOJALAKOD MEDICINSKOG FAKULTETA U TUZLI (P=5600 m2), investitor: dooTEHNOGRAD-companyTuzla, projektna kuća: dooTEHNOGRAD-companyTuzla

 

9.  GLAVNI PROJEKAT DOGRADNJE HOTELATEHNOGRADU SLAVINOVIĆIMA U TUZLI, investitor: dooTEHNOGRAD-companyTuzla, projektna kuća: dooTEHNOGRAD-companyTuzla

 

10.  GLAVNI PROJEKAT OBJEKTA 100 POLUUKOPANIH GARAŽA U TUZLI (P=2700 m2), investitor: dooTEHNOGRAD-companyTuzla, projektna kuća: dooTEHNOGRAD-companyTuzla

 

11.  GLAVNI PROJEKAT SANACIJE I REKULTIVACIJE POSTOJEĆEG ODLAGALIŠTA OTPADA U BABUNOVIĆIMA-OPĆINA SREBRENIK, investitor: općina Srebrenik, projektna kuća: Rudarski institut Tuzla

 

12.  GLAVNI PROJEKAT POSLOVNOG OBJEKTAVAVLICAU GORAŽDU, investitor: dooVAVLICAGoražde, projektna kuća: „BB-INGKlokotnica

 

13.  GLAVNI PROJEKAT BENZINSKE PUMPEVeA VIDOVIĆ“ U DUBRAVAMA-OPĆINA ŽIVINICE, investitor: dooVeA VIDOVIĆ“ Tuzla, projektna kuća: GKBOSNAGradačac

 

14.  GLAVNI PROJEKAT SPO (LAMELA 4 i 5) U SREBRENIKU (P=5000 m2), investitor: dooGROMEXSrebrenik, projektna kuća: dooTEHNOGRAD-companyTuzla

 

15. GLAVNI PROJEKAT POSLOVNOG OBJEKTA 18x45 m U BUKVIKU-BRČKO DISTRIKT, investitor: dooKARAMUJUĆ“ G. Rahić, projektna kuća: „ING-PROJEKTDoboj Jug

 

16.  GLAVNI PROJEKAT ZEMLJANE BRANEDIVKOVIĆI IZA POTREBE TERMOELEKTRANE TUZLA, investitor: TE Tuzla, projektna kuća: „GRAĐEVINAR PLANUMTuzla

 

17.  GLAVNI PROJEKAT ZEMLJANE BRANEDIVKOVIĆI IIZA POTREBE TERMOELEKTRANE TUZLA, investitor: TE Tuzla, projektna kuća: „GRAĐEVINAR PLANUMTuzla

 

18.  GLAVNI PROJEKAT POSLOVNOG OBJEKTAREWEUSU BISTARCU-OPĆINA LUKAVAC, investitor: dooREWEUSLukavac, projektna kuća: „ING-PROJEKTDoboj Jug

 

19.  GLAVNI PROJEKAT POSLOVNOG OBJEKTASBH COMPANYBRČKO, investitor: „SBH COMPANYBrčko, projektna kuća: „ING-PROJEKTDoboj Jug

 

20. GLAVNI PROJEKAT POSLOVNOG OBJEKTATEHKOMERCTUZLA, investitor: dooTEHKOMERCTuzla, projektna kuća: „ING-PROJEKTDoboj Jug

 

21.  GLAVNI PROJEKAT POSLOVNOG OBJEKTATIFFANYKOD MEDICINSKOG FAKULTETA U TUZLI, investitor: dooTEHNOGRAD-companyTuzla, projektna kuća: dooTEHNOGRAD-companyTuzla

 

22.  GLAVNI PROJEKAT POSLOVNO-PROIZVODNOG OBJEKTADUKATU JELAHU-OPĆINA TEŠANJ, investitor: dooDUKATTešanj, projektna kuća: „ARH STUDIOTešanj

 

23.  GLAVNI PROJEKAT SPO (P+3) U MATUZIĆIMA-OPĆINA DOBOJ JUG, investitor: Sejdić Hazim, projektna kuća: „ING-PROJEKTDoboj Jug

 

24.  GLAVNI PROJEKAT SPO 12x28 m (S+P+2) U MOSTARU, investitor: dooINŽINJERINGTešanj, projektna kuća: „ING-PROJEKTDoboj Jug

 

25.  GLAVNI PROJEKAT STOLARSKO-LIMARSKE RADIONICE 10x20 m U ŠIJAMA-OPĆINA TEŠANJ, investitor: doo „ŠKILJOTešanj, projektna kuća: „ING-PROJEKTDoboj Jug

 

26.  GLAVNI PROJEKAT DŽAMIJE U NASELJU ORAŠJE U DOBOJU, investitor: IVZ Doboj, projektna kuća: „ING-PROJEKTDoboj Jug

 

27.  GLAVNI PROJEKAT POSLOVNO-PROIZVODNOG OBJEKTAMBAU OPĆINI USORA, investitor: Bajraktarević Murvet, projektna kuća: „ING-PROJEKTDoboj Jug

 

28.  GLAVNI PROJEKTI OKO 100 STAMBENIH I POSLOVNIH OBJEKATA POVRŠINE DO 1000 m2.

 

 

2.1.5. Projektirane građevine od izbora u zvanje docent do danas – hidrotehnička faza                              projekta 

1. PROJEKAT UREĐENJA VODOTOKA KOD OBJEKTA doo „REWEUS“ Lukavac.

 

  2. GLAVNI PROJEKAT POSLOVNO-SKLADIŠNOG OBJEKTA DOO „KOTEKS“   

 

     TEŠANJ DIMENZIJA 22x45m, SPRATNOSTI VP+1+Gal U MJESTU BUKVA, OPĆINA  

 

     TEŠANJ (P=2200 m2), investitor: doo „KOTEKS“ Tešanj, projektna kuća: doo „ABIAS“

 

     Tešanj.

 

3.   GLAVNI PROJEKAT SANACIJE ODLAGALIŠTA KOMUNALNOG OTPADA “DESETINE” U CILJU PRETVARANJA U SANITARNU DEPONIJU ZA PODRUČJE OPĆINE TUZLA, investitor: Općina Tuzla.

 

4.      PROJEKAT ZA PRIKUPLJANJE I ZBRINJAVANJE OTPADNIH VODA ZA     

 

      POSLOVNI OBJEKAT FARMA ZA UZGOJ BROJLERA, investitor Turbić Almas.   

 

5.   PROJEKAT ZA PRIKUPLJANJE I ZBRINJAVANJE OTPADNIH VODA ZA  

 

      PRERADU I PAKOVANJE STOČNE HRANE, investitor „SAŠES“  Kalesija.

 

6.   PROJEKAT ZA PRIKUPLJANJE I ZBRINJAVANJE OTPADNIH VODA ZA PRERADU  

 

      I PAKOVANJE ŠEĆERA, investitor Sinanović Šefkija.

 

7. PROJEKAT  ZA PRIKUPLJANJE I ZBRINJAVANJE OTPADNIH VODA ZA FARMU 

 

    PILIĆA  U BABIĆIMA, investitor Halilović Mejra.

 

8. PROJEKAT  ZA PRIKUPLJANJE I ZBRINJAVANJE OTPADNIH VODA  HALE ZA 

 

    OBRADU  I POVRŠINSKU ZAŠTITU METALA I KOMPJUTERSKI INŽENJERING,    

 

    investitor "AMAR" doo Gradačac. 

9. PROJEKAT  ZA PRIKUPLJANJE I ZBRINJAVANJE OTPADNIH VODA ZA

 

    RADIONICU TE POPRAVKU  VOZILA SA ADMINISTRATIVNIM DIJELOM,  

 

    investitor „TRANSKOP” d.o.o. Tuzla.

 

10. PROJEKAT ZA PRIKUPLJANJE I ZBRINJAVANJE OTPADNIH VODA ZA

 

     STAMBENO - POSLOVNI OBJEKAT SA AUTOPRAONOM, investitor Suljić Asmir.

 

11. PROJEKAT ZA PRIKUPLJANJE I ZBRINJAVANJE OTPADNIH VODA ZA

 

      STAMBENO POSLOVNI OBJEKAT FABRIKE ZA PROIZVODNJU TEKSTILNE  

 

      KONFEKCIJE, investitor "KISMET" d.o.o. Doboj Istok.

 

12. PROJEKAT ZA PRIKUPLJANJE I ZBRINJAVANJE OTPADNIH VODA ZA

 

      SAMOUSLUŽNU  AUTOPRAONU, investitor “MENADŽER” d.o.o. Lukavac.

 

13. PROJEKAT ZA PRIKUPLJANJE I ZBRINJAVANJE OTPADNIH VODA ZA OBJEKTE

 

      S.P. OBJEKAT IZRADA POLIMERA, investitor Imamović Enes.

 

14. IZRADA GLAVNOG PROJEKTA HIDROINSTALACIJA  AUTOPRAONE I

 

     PROJEKTA  PRIKUPLJANJA, ZBRINJAVANJA  I UPRAVLJANJA  OTPADNIM 

 

     VODAMA ZA IZGRADNJU POSLOVNOG  OBJEKTA  AUTOPRAONE, investitor

 

     Omerović Abdulah.

 

15. PROJEKAT ZA PRIKUPLJANJE I ZBRINJAVANJE OTPADNIH VODA ZA

 

      POSLOVNI OBJEKAT FARME ZA TOV BROJLERA,  investitor Mešanović Admir.

 

16. PROJEKAT ZA PRIKUPLJANJE I ZBRINJAVANJE OTPADNIH VODA ZA

 

      POSLOVNI OBJEKAT ZA PROIZVODNJU I PRODAJU NAMJEŠTAJA, investitor

 

     „Izazov“  Kalesija.

 

17. PROJEKAT ZA PRIKUPLJANJE I ZBRINJAVANJE OTPADNIH VODA ZA

 

      POSLOVNI OBJEKAT NAMJENE SKLADIŠTE I VELEPRODAJA 

 

      FOTOMATERIJALA I OPREME BERKOVICA, investitor Muminović Hajrudin.

 

18. PROJEKAT ZA PRIKUPLJANJE I ZBRINJAVANJE OTPADNIH VODA ZA

 

      PERADARSKE FARME ZA TOV BROJLERA U  OPĆINI  BREZA, investitor Vegara

 

      Zada.

 

19. PROJEKAT ZA PRIKUPLJANJE I ZBRINJAVANJE OTPADNIH VODA ZA

 

      PROMJENU NAMJENE  POSLOVNOG OBJEKTA - KLAONICA  PERADI   U

 

      POSLOVNI  OBJEKAT  TRGOVINA VELEPRODAJE I MALOPRODAJE  I

 

      DOGRADNJA  NADSTREŠNICA ZA MAGACINE, investitor "ZEKA-COMERC“ d.o.o.

 

      Gračanica.

 

20. PROJEKAT ZA PRIKUPLJANJE I ZBRINJAVANJE OTPADNIH VODA ZA

 

      PROMJENU NAMJENE  POSLOVNOG OBJEKTA  AUTOMEHANIČARSKA 

 

      RADIONICA  U POSLOVNI OBJEKAT  PEKARA, U MEMIĆIMA  OPĆINA

 

      KALESIJA, investitor Alibegović Alija.

 

21. PROJEKAT ZA PRIKUPLJANJE I ZBRINJAVANJE OTPADNIH VODA  FARME ZA

 

      TOV BROJLERA-PROMJENA NAMJENE U MJESTU PISKAVICA, OPĆINA   

 

      GRAČANICA, investitor Kovačević Suvad.

 

22. PROJEKAT ZA PRIKUPLJANJE I ZBRINJAVANJE OTPADNIH VODA ZA

 

      IZGRADNJU PORODIČNE  STAMBENE ZGRADE U ŽIVINICAMA, investitor

 

      Karhimanović Resul.

 

23. PROJEKAT IZVEDENOG STANJA VODOVODA I KANALIZACIJE  SA

 

      PRIKUPLJANJEM, ZBRINJAVANJEM I UPRAVLJANJEM  OTPADNIM  VODAMA    

 

      ZA POSLOVNI OBJEKAT  BENZINSKA STANICA  DUBRAVE  SA PRATEĆIM

 

      SADRŽAJIMA, investitor „PETROL BH OlL COMPANY“.

 

24. PROJEKAT ZA PRIKUPLJANJE I ZBRINJAVANJE OTPADNIH VODA ZA OBJEKAT   

 

      AUTOPRAONE NA  PARCELAMA OZNAČENIM   SA K.Č.BR.233/3, 233/6, 

 

      KATASTARSKA OPĆINA LUKAVAC, investitor “MENADŽER” d.o.o. Lukavac.

 

25. PROJEKAT ZA PRIKUPLJANJE, ZBRINJAVANJE I UPRAVLJANJE

 

      OTPADNIM VODAMA  POSLOVNOG OBJEKTA SKLADIŠTE I DORADA PVC  

 

      PROFILA ZA PROZORE I VRATA, investitor „PROFINE BH” d.o.o. Živinice.

 

26. IZRADA GLAVNOG  PROJEKTA  ZA  PREČIŠĆAVANJE  KONDENZATA IZ

 

      PROCESA PARENJA BUKOVOG DRVETA U DOO „FEKRY“  USTIKOLINA,

 

      GORAŽDE, investitor dioničko društvo „Institut za zaštitu, ekologiju i obrazovanje“ Tuzla.

 

27. PROJEKAT   PRIKUPLJANJA, ZBRINJAVANJA  I UPRAVLJANJA  OTPADNIM

 

      VODAMA  ZA  IZRADU FABRIKE ZDRAVE HRANE  ZA ŽIVOTINJE, investitor

 

      „CIBOFEED” d.o.o. Gornja  Kalesija bb.

 

28. PROJEKAT ZA PRIKUPLJANJE I ZBRINJAVANJE OTPADNIH VODA ZA OBJEKAT   

 

      AUTOPRAONE NA  PARCELAMA OZNAČENIM   SA K.Č.BR. 233/3, 233/6 K.O. 365  

 

      LUKAVAC, investitor Ibrahimagić Fikret.

 

29. IZRADA GLAVNOG PROJEKTA HIDROINSTALACIJA I  PROJEKTA 

 

      PRIKUPLJANJA, ZBRINJAVANJA  I UPRAVLJANJA  OTPADNIM  VODAMA ZA   

 

      PROMJENU NAMJENE STAMBENOG OBJEKTA U POSLOVNI OBJEKAT  U  

 

      KOJEM SE VRŠE  VULKANIZERSKE USLUGE I USLUGE PRANJA AUTOMOBILA-

 

      VULKANIZERSKA RADIONICA SA AUTOPRAONOM, investitor Medžlis islamske

 

      zajednice Tuzla.

 

30. PROJEKAT ZA PRIKUPLJANJE I ZBRINJAVANJE OTPADNIH VODA

 

      ZA NADOGRADNJU STAMBENE ZGRADE, investitor Udruga “Humanitarna  

 

      organizacija međunarodni forum solidarnosti- EMMAUS“ Klokotnica.

 

31. PROJEKTA ZA PRIKUPLJANJE I ZBRINJAVANJE OTPADNIH VODA ZA  

 

      POSLOVNI OBJEKAT PROIZVODNJA  GRAĐEVINSKE  OPREME, investitor    

 

      „INVENT-INŽINJERING” d.o.o Tuzla.

 

32. PROJEKAT ZA PRIKUPLJANJE I ZBRINJAVANJE OTPADNIH VODA ZA

 

      IZRAGRADNJU POSLOVNOG OBJEKTA PERADARSKE   FARME ZA TOV

 

      BROJLERA, investitora Šestan Samira i Šestan Damira.

 

33. PROJEKAT ZA PRIKUPLJANJE I ZBRINJAVANJE OTPADNIH VODA ZA  

 

      IZGRADNJU POSLOVNOG OBJEKTA - HALA ZA PROIZVODNJU ALUBRAVARIJE  

 

      SA NADSTREŠNICOM  U  ŽIVINICAMA, investitor „ALFE-MI” d.o.o. Živinice.

 

34. PROJEKAT ZA PRIKUPLJANJE I ZBRINJAVANJE OTPADNIH VODA ZA

 

      IZGRADNJU PROIZVODNOG POGONA ZA PROIZVODNJU BETONA - BETONARA

 

      IZGRAĐENA U SREBRENIK GRADU, OPĆINA SREBRENIK, investitorGROMEKS

 

      d.o.o. Srebrenik.

 

35. PROJEKAT ZA PRIKUPLJANJE I ZBRINJAVANJE OTPADNIH VODA ZA OBJEKTE   

 

     ZA  IZGRADNJU  SPORTSKE DVORANE  NA  PARCELI K.Č. 203/03 K.O. ČELIĆ,   

 

     investitora  Mrkaljević d.o.o. Čelić.

 

36. PROJEKAT KORIŠTENJA, PRIKUPLJANJA I ZBRINJAVANJA OTPADNIH VODA

 

      OBJEKTA BENZINSKE STANICE „RADIUS“ U GRAČANICI, investitor „RADIUS“  

 

      d.o.o. Gračanica.

 

37. PROJEKTNO RJEŠENJE TRETMANA OTPADNIH VODA IZ STAMBENO 

 

      POSLOVNOG OBJEKTA (POSLOVNI DIO AUTOMEHANIČARSKA RADIONICA),

 

      investitora „BENJA-AUTOTRANSPORTI“ d.o.o. Klokotnica, Doboj Istok.

 

38. PROJEKAT KORIŠTENJA, ODVODNJE I ZBRINJAVANJA OTPADNIH VODA 

 

      FARME PILIĆA U BRIJESNICI MALOJ, OPĆINA DOBOJ ISTOK, investitora Fajka 

 

      Hodžića.

 

39. DOPUNA PROJEKTNE DOKUMENTACIJE O KORIŠTENJU, PRIKUPLJANJU I

 

      PREČIŠĆAVANJU OTPADNIH VODA FARME ZA UZGOJ PERADI U KEREPU,

 

      investitora Duraković Nalvedina.

 

40. TEHNIČKI PROJEKAT KORIŠTENJA VODA I ISPUŠTANJA OTPADNIH VODA

 

      AUTOPRAONICE U RADNOM KRUGU „INZIO-e“ TUZLA, investitora „MIRALL

 

      PROM“ d.o.o. Tuzla.

 

41. PROJEKTNO RJEŠENJE PRIKUPLJANJA I TRETMANA OTPADNIH VODA

 

      BENZINSKE STANICE „NM-NUKI“ U TEOČAKU, investitora „NM-NUKI“ Teočak. 

42. PROJEKAT TRETMANA I ISPUŠTANJA OTPADNIH VODA ZA POSLOVNE  

 

      OBJEKTE I MANIPULATIVNE PLATOE UNUTAR RADNOG KRUGA FABRIKE  

 

     „POBJEDA“ TEŠANJ, investitor „POBJEDA“ fabrika pumpi i prečistača Tešanj. 

 

2.1.6. Projektirane građevine prije izbora u zvanje docent – konstruktivna faza projekta 

  1. GLAVNI PROJEKAT REKONSTRUKCIJE GIMNAZIJE U GRADAČCU, investitor: Ministarstvo nauke, obrazovanja i sporta TK, projektna kuća: GK „BOSNA“ Gradačac

     

  2. GLAVNI PROJEKAT POSLOVNOG OBJEKTA DISTRIBUTIVNOG CENTRA “SINBRA” U LJEPUNICAMA, investitor: doo „SINBRA“ Srebrenik, projektna kuća: GK „BOSNA“ Gradačac

     

  3. GLAVNI PROJEKAT BLOKA „C“ U SKLOPU BEHRAMBEGOVE MEDRESE U TUZLI, investitor: Muftijstvo tuzlansko, projektna kuća: „AMBIJENT“ Tuzla

     

  4. GLAVNI PROJEKAT OBJEKTA GAJRETOV KONVIKT NA SONOM TRGU U TUZLI, investitor: Muftijstvo tuzlansko, projektna kuća: „AMBIJENT“ Tuzla

     

  5. GLAVNI PROJEKAT SPO 14x26 m (S+P+3) U SLAVINOVIĆIMA U TUZLI, investitor: Memić Mehmedalija, projektna kuća: „AMBIJENT“ Tuzla

     

  6. GLAVNI PROJEKAT SPO „LAMELA 4“ U TUZLI (kod SKPC MEJDAN), investitor: doo „GIPROM“ Tuzla, projektna kuća: „AMBIJENT“ Tuzla

     

  7. GLAVNI PROJEKAT RADIONICA SA GARAŽAMA („Zovko“ Žepče), investitor: doo „ZOVKO“ Žepče, projektna kuća: GK „BOSNA“ Gradačac

     

  8. GLAVNI PROJEKAT DOGRADNJE I REKONSTRUKCIJE OBJEKATA PRITVORA I POLICIJE U RAHIĆU, investitor: vlada Brčko Distrikta, projektna kuća: doo „ARHITEKT & PLANER“ Tuzla

     

  9. GLAVNI PROJEKAT SPO U ULICI FETAHA BEĆIRBEGOVIĆA (KRUG „PLIN-a“) U SARAJEVU (P=2500 m2), investitor: doo „INTER“ Matuzići, projektna kuća: „AN PROJEKT“ Doboj Jug

     

  10. GLAVNI PROJEKAT POSLOVNOG OBJEKTA „MS COMMERC“ U JELAHU (P=2800 m2), investitor: doo „MS COMMERC“ Tešanj, projektna kuća: „ARH STUDIO“ Tešanj

     

  11. GLAVNI PROJEKAT SPO “STUPINE B-14” U TUZLI (P=7500 m2), investitor: doo „TEHNOGRAD-company“ Tuzla, projektna kuća: doo „TEHNOGRAD-company“ Tuzla

     

  12. GLAVNI PROJEKAT PUNIONICE I SKLADIŠTA MOTORNIH ULJA U RAFINERIJI MODRIČA, investitor: Rafinerija ulja Modriča, projektna kuća: GK „BOSNA“ Gradačac

     

  13. GLAVNI PROJEKAT KLAONICE PILIĆA „GRANAP“ U ŽIVINICAMA, investitor: „GRANAP“ Živinice, projektna kuća: „BB-ING“ Klokotnica

     

  14. GLAVNI PROJEKAT OTKUPNE STANICE U KRTOVI, investitor: vlada SAD, projektna kuća: „BB-ING“ Klokotnica

     

  15. GLAVNI PROJEKAT POSLOVNOG CENTRA U TEŠNJU, investitor: FK „TOŠK“ Tešanj, projektna kuća: „BB-ING“ Klokotnica

     

  16. GLAVNI PROJEKAT BAZENSKOG KOMPLEKSA „ERNA“ U PRILUKU KOD ŽIVINICA, investitor: Sarajlić Mustafa i Šefika, projektna kuća: „ING-PROJEKT“ Doboj Jug

     

  17. GLAVNI PROJEKAT SPO „JALA“ KOD MEDICINSKOG FAKULTETA U TUZLI (P=5600 m2), investitor: doo „TEHNOGRAD-company“ Tuzla, projektna kuća: doo „TEHNOGRAD-company“ Tuzla

     

  18. GLAVNI PROJEKAT OBJEKTA 100 POLUUKOPANIH GARAŽA U TUZLI (P=2700 m2), investitor: doo „TEHNOGRAD-company“ Tuzla, projektna kuća: doo „TEHNOGRAD-company“ Tuzla

     

  19. GLAVNI PROJEKAT MIR-AHMEDOVE DŽAMIJE U BOSANSKOM ŠAMCU, investitor: IVZ Bosne i Hercegovine, projektna kuća: „AMBIJENT“ Tuzla

     

  20. GLAVNI PROJEKAT CRKVE SA PRATEĆIM OBJEKTIMA U NOVOJ BILOJ,

     

  21. GLAVNI PROJEKAT REKONSTRUKCIJE I DOGRADNJE HOTELA „KOŠUTA“ U KALESIJI, investitor: Hadžić Alija, projektna kuća: „PROJEKCIJA“ Kalesija

     

  22. GLAVNI PROJEKAT NADOGRADNJE I REKONSTRUKCIJE OBJEKTA U ULICI A BiH 29 U TUZLI, investitor: doo „GIPROM“ Tuzla, projektna kuća: „INVEST PROJEKT“ Živinice

     

  23. GLAVNI PROJEKAT DOGRADNJE I REKONSTRUKCIJE BOLNICE U TEŠNJU, investitor: OPĆA BOLNICA Tešanj, projektna kuća: „ARH STUDIO“ Tešanj

     

  24. GLAVNI PROJEKAT ČELIČNE GALERIJE RAIFFEISEN OSIGURANJA U TUZLI, investitor: „RAIFFEISEN OSIGURANJE“, projektna kuća: „A5“ Tuzla

     

  25. GLAVNI PROJEKAT GARAŽA ZA AUTOBUSE „LITVATRANS“ U BANOVIĆIMA, investitor: doo „LITVATRANS“ Banovići, projektna kuća: „ESTETIK ARH“ Živinice

     

  26. GLAVNI PROJEKAT DOGRADNJE SPRATA NA DOMU ZDRAVLJA U LIVNU, investitor: Dom zdravlja Livno, projektna kuća: „PLAN“ Tuzla

     

  27. GLAVNI PROJEKAT FILIJALE CENTRALNE BANKE U BRČKOM, investitor: Centralna Banka Bosne i Hercegovine, projektna kuća: „PLAN“ Tuzla

     

  28. GLAVNI PROJEKAT STAMBENOG OBJEKTA (vila Čajić) U MAKARSKOJ, investitor: Čajić Ružica, projektna kuća: „PLAN“ Tuzla

     

  29. GLAVNI PROJEKAT BENZINSKE PUMPE U VRAŽIĆIMA KOD ČELIĆA, projektna kuća: „SAF INŽINJERING“ Čelić

     

  30. GLAVNI PROJEKAT POSLOVNOG OBJEKTA „SBH COMPANY“ BRČKO, investitor: doo „SBH COMPANY“ Brčko, projektna kuća: „ING-PROJEKT“ Doboj Jug

     

  31. GLAVNI PROJEKAT POSLOVNOG OBJEKTA „TEHKOMERC“ TUZLA, investitor: doo „TEHKOMERC“ Tuzla, projektna kuća: „ING-PROJEKT“ Doboj Jug

     

  32. GLAVNI PROJEKAT POSLOVNOG OBJEKTA „TIFFANY“ KOD MEDICINSKOG FAKULTETA U TUZLI, investitor: doo „TEHNOGRAD-company“ Tuzla, projektna kuća: doo „TEHNOGRAD-company“ Tuzla

     

  33. GLAVNI PROJEKAT POSLOVNO-PROIZVODNOG OBJEKTA „TREND TEX“ NA TEŠANJCI-OPĆINA TEŠANJ, investitor: doo „TREND TEX“ Tešanj, projektna kuća: „ARH STUDIO“ Tešanj

     

  34. GLAVNI PROJEKAT DŽAMIJE I KULTURNO OBRAZOVNOG CENTRA U NASELJU TUŠANJ U TUZLI, investitor: Muftijstvo tuzlansko, projektna kuća: „AMBIJENT“ Tuzla

     

  35. GLAVNI PROJEKAT DVOJNOG STAMBENOG OBJEKTA U OPĆINI RAVNE, projektna kuća: „GRADNJA“ Živinice

     

  36. GLAVNI PROJEKAT REKONSTRUKCIJE GRADSKE VIJEĆNICE U BRČKOM, investitor: Vlada Brčko Distrikta, projektna kuća: „AMBIJENT“ Tuzla

     

  37. PROJEKAT SPO LAMELA 1 (P+2+Pot) I LAMELA 2 (P+2+Pot) U POTOČARIMA, OPĆINA SREBRENICA, investitor: CRS Sarajevo, projektna kuća: „MARVEL“ doo Istočno Sarajevo.

     

  38. GLAVNI PROJEKAT STAMBENO-POSLOVNO-PROIZVODNOG OBJEKTA DIMENZIJA 16x30m, SPRATNOSTI Sut+P+Gal+1 U MJESTU MRAVIĆI-pored puta Doboj-Sarajevo, OPĆINA DOBOJ JUG (P=1350 m2), investitor: Ahmetović Ramiz, projektna kuća: „ING-PROJEKT“ Doboj Jug.

     

  39. GLAVNI GRAĐEVINSKI PROJEKAT POSLOVNO-ADMINISTRATIVNOG OBJEKTA U RAJLOVCU DIMENZIJA 16x58 m, SPRATNOSTI Pod+P+2, investitor: Ćatibušić Senad.

     

 

2.1.7. Projektirane građevine od izbora u zvanje docent do danaskonstruktivna faza  

 

          projekta 

  1. GLAVNI PROJEKAT STAMBENO-POSLOVNO-PROIZVODNOG OBJEKTA  

     

      DIMENZIJA 16x30m, SPRATNOSTI Sut+P+Gal+1 U MJESTU MRAVIĆI-pored puta     

 

      Doboj-Sarajevo, OPĆINA DOBOJ JUG (P=1350 m2), investitor: Ahmetović Ramiz,   

 

      projektna kuća: „ING-PROJEKT“ Doboj Jug.

 

  1. GLAVNI PROJEKAT SANACIJE POSTOJEĆIH POTPORNIH ZIDOVA I IZGRADNJA NOVOG DVOETAŽNOG PARKINGA PROSTORA NA JEZERU MODRAC (dužina 150 m), investitor: „EM ONIKS“ doo Lukavac, projektna kuća: „REWEUS“ doo Lukavac.

     

  2. GLAVNI PROJEKAT SPO U ULICI M. TITA U TUZLI (do hotela „Bristol“), SPRATNOSTI Pod+P+5 (6), investitor: „TEHNOGRAD-INŽENJERING“ TUZLA, projektna kuća: „AMBIJENT“ TUZLA.

     

  3. GLAVNI GRAĐEVINSKI PROJEKAT SANACIJE DŽAMIJE SOKO KOD GRAČANICE, investitor: OPĆINA GRAČANICA, projektna kuća: „EARTH“ TUZLA.

     

  4. GLAVNI PROJEKAT DŽAMIJE I KULTURNO OBRAZOVNOG CENTRA U NASELJU TUŠANJ U TUZLI, investitor: Muftijstvo tuzlansko, projektna kuća: „AMBIJENT“ Tuzla.

 

2.1.8. Revizije projektne dokumetacije prije izbora u zvanje docent 

  1. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA HALE, NADSTREŠNICE I RESTORANA INVESTITORA „DOBOJ PUTEVI“ U MATUZIĆIMA-OPĆINA DOBOJ JUG,

     

  2. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA FABRIKE „ARGETA“ U HADŽIĆIMA,

     

  3. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA PRODAJNOG CENTRA „BIRA“ U BIHAĆU,

     

  4. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA REKONSTRUKCIJE HOTELA „TURIST“ U JAJCU,

     

  5. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA HOTELA „JELENA“ U BRČKOM,

     

  6. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA ZGRADE SUDA U KALESIJI,

     

  7. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA MOSTA NA TREBAČKOJ RIJECI,

     

  8. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA MOSTA PREKO RIJEKE BOSNE U NASELJU ŠEVARLIJE,

     

  9. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA HALE DOO „FERHEM“ LUKAVAC,
  10. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA NATKRIVANJA RIJEKE TEŠANJKA U TEŠNJU RADI FORMIRANJA PARKING PROSTORA (investitor općina Tešanj),
  11. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA KRUŽNE RASKRSNICE KOD AUTOBUSKE STANICE U TEŠNJU (investitor općina Tešanj),
  12. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA FEKALNE KANALIZACIJE U JELAH POLJU (investitor općina Tešanj),
  13. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA REGULACIJE DIJELA POTOKA KRNDIJA (investitor općina Tešanj),
  14. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA PRAGOVA BROJ 3 I BROJ 8 NA IZVORIŠTU JELAH (investitor općina Tešanj),
  15. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA SANACIJE ZGRADE OPĆINE KLADANJ,
  16. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA IZLOŽBENO-PRODAJNOG SALONA „IVEREX“ SPRATNOSTI P+2,
  17. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA POSLOVNOG OBJEKTA „MOTO NAUTICA“ TUZLA,
  18. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA SALONA NAMJEŠTAJA I TEKSTILA „BIBTEX“ U TUZLI,

     

  19. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA „LAMELE SUNCA“ U GRAČANICI,

     

  20. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA SILOSA „EUROTRANS“ GRADAČAC,

     

  21. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA TRŽNOG CENTRA „FIS“ U BRČKOM,

     

  22. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA PROIZVODNO-PRODAJNOG OBJEKTA „MIRNA“ U GRAČANICI,

     

  23. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA OBJEKTA ZA ANTIKOROZIVNU ZAŠTITU U KRUGU FABRIKE ARMIRANO BETONSKIH ELEMENATA „ŠIRBEGOVIĆ“ GRAČANICA,

     

  24. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA ADAPTACIJE PLAVE BOLNICE U TUZLI (investitor: JU UKC TUZLA),

     

  25. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA PROIZVODNE HALE U GRADAČCU (investitor: „TMD-Ai“  GRADAČAC),
  26. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA PROIZVODNE HALE U GRADAČCU (investitor: „TMD-HANIBAL“  GRADAČAC),
  27. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA PROIZVODNO-SKLADIŠNOG OBJEKTA „JAMI“ U TEŠNJU (investitor: „JAMI“ SARAJEVO),
  28. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA ADAPTACIJE RESTORANA „ROYAL“ U TUZLI (investitor: doo „BULET“ TUZLA),
  29. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA POSLOVNOG OBJEKTA SA PRATEĆIM SADRŽAJIMA U GRAČANICI (investitor: doo „INDEX“ GRAČANICA),
  30. REVIZIJE OKO 150 POSLOVNIH, PROIZVODNIH I STAMBENO-POSLOVNIH OBJEKATA POVRŠINE DO 2000 m2 URAĐENIH TOKOM RADA U INSTITUTU ZA ZAŠTITU, EKOLOGIJU I OBRAZOVANJE TUZLA.

 

2.1.9. Revizije projektne dokumetacije od izbora u zvanje docent do danas 

  1. REVIZIJA KONSTRUKTIVNOG PROJEKTA SKLADIŠTA REPROMATERIJALA I

     

      POLUPROIZVODA U TUZLI, investitor „ALFE MI” Živinice, novembar 2008. godine

 

  1. REVIZIJA KONSTRUKTIVNOG PROJEKTA PREFABRIKOVANE AB HALE DIMENZIJA 16,00x28,00 + 4,00x28,00 m U MIONICI, OPĆINA GRADAČAC, investitora „BELAMIONIX“ d.o.o. Brčko, mart 2008. godine.

     

  2. REVIZIJA KONSTRUKTIVNOG PROJEKTA DOGRADNJE AB MONOLITNE KONSTRUKCIJE (PROMJENA NAMJENE POSLOVNOG OBJEKTA SALONA I SERVISA AUTOMOBILA U POSLOVNI PROSTOR TRGOVINE TEKSTILA), investitora „BIBTEX” d.o.o. Tuzla, maj 2008. godine.

     

  3. REVIZIJA KONSTRUKTIVNOG PROJEKTA ADAPTACIJE I REKONSTRUKCIJE RESTORANA „ROYAL“ U TUZLI, investitora „BULET” d.o.o. Tuzla, mart 2008. godine.

     

  4. REVIZIJA KONSTRUKTIVNOG PROJEKTA OBJEKTA BENZINSKE PUMPE „SISKO TRADE“ U GRAČANICI, investitora „SISKO-TRADE“ d.o.o. Gračanica, decembar 2008. godine.

     

  5. REVIZIJA KONSTRUKTIVNOG PROJEKTA FARME ZA TOV PILIĆA DIMENZIJA 12,50x57,80m U MJESTU PRIJEKO BRDO, OPĆINA GRAČANICA, investitora Gadžić Kade, mart 2008. godina.

     

  6. REVIZIJA KONSTRUKTIVNOG PROJEKTA PROIZVODNOG POGONA ZA OBRADU METALA SA PRATEĆIM SADRŽAJIMA U INDUSTRIJSKOJ ZONI GRAČANICE, investitor „INDEX“ d.o.o. Gračanica, septembar 2008. godine.

     

  7. REVIZIJA KONSTRUKTIVNOG PROJEKTA PROMJENE KROVNE KONSTRUKCIJE NA OBJEKTU FISKULTURNE SALE OŠ „KLOKOTNICA“ DOBOJ ISTOK, investitora JU OŠ „KLOKOTNICA” Doboj Istok, novembar 2008. godine.

     

  8. REVIZIJA KONSTRUKTIVNOG PROJEKTA TRŽNOG CENTRA „OMEGA“ U SREBRENIKU, investitora „OMEGA” d.o.o. Živinice, decembar 2008. godine.

     

  9. REVIZIJA KONSTRUKTIVNOG PROJEKTA POSLOVNOG OBJEKTA DIMENZIJA 16,00x44,00 m U BRIJESNICI MALOJ, OPĆINA DOBOJ ISTOK, investitora „ŠKREBO“ d.o.o. Brijesnica Mala-Doboj Istok, oktobar 2008. godine.

     

  10. REVIZIJA KONSTRUKTIVNOG PROJEKTA POSLOVNO-PROIZVODNOG POGONA ZA PROIZVODNJU DRVENE GALANTERIJE DIMENZIJA 12,20x21,15 m, U GRAČANICI, investitora Šalo Džemaila, oktobar 2008. godine.

     

  11. REVIZIJA KONSTRUKTIVNOG PROJEKTA ADAPTACIJE OBJEKTA „PLAVA BOLNICA“ – STATIČKA PROVJERA TEHNIČKOG RJEŠENJA UGRADNJE PROZORA, investitora UKC Tuzla, maj 2008. godine.

     

  12. REVIZIJA KONSTRUKTIVNOG PROJEKTA STAMBENO-POSLOVNOG OBJEKTA U BRIJESNICI MALOJ, investitora „ZEDINA“ d.o.o. Brijesnica Mala, decembar 2008. godine.

     

  13. REVIZIJA KONSTRUKTIVNOG PROJEKTA POSLOVNOG OBJEKTA U GRADAČCU, investitora Nermine Begić, februar 2009. godine.

     

  14. REVIZIJA KONSTRUKTIVNOG PROJEKTA OBJEKTA GIMNAZIJE I TEHNIČKE ŠKOLE U SREBRENIKU, investitora JU MSŠ Srebrenik, maj 2009. godine.

     

  15. REVIZIJA KONSTRUKTIVNOG PROJEKTA POSLOVNOG OBJEKTA ZA SKLADIŠTENJE GOTOVE ROBE I POLUPROIZVODA U ŽIVINICAMA, SPRATNOSTI P+2, investitora „IVEREX-KOMERC“ d.o.o. Živinice, januar 2009. godine.

     

  16. REVIZIJA KONSTRUKTIVNOG PROJEKTA POSLOVNOG OBJEKTA SPRATNOSTI P+0, DIMENZIJA 12,30x35,00 m U GRADAČCU, investitora „MAZIVA“ d.o.o. Gradačac, mart 2009. godine.

     

  17. REVIZIJA KONSTRUKTIVNOG PROJEKTA POSLOVNOG OBJEKTA SERVIS MOTORNIH VOZILA I PRODAJA REZEVNIH DIJELOVA U ŽIVINICAMA, investitora „NIJAL“ d.o.o. Živinice, juli 2009. godine.

     

  18. REVIZIJA KONSTRUKTIVNOG PROJEKTA POSLOVNOG OBJEKTA PREFABRIKOVANE AB KONSTRUKCIJE DIMENZIJA 14,50x40,00 m U MJESTU DUBOKI POTOK, OPĆINA SREBRENIK, investitora „ORDAGIĆ“ d.o.o. Srebrenik, januar 2009. godine.

     

  19. REVIZIJA KONSTRUKTIVNOG PROJEKTA STAMBENO-POSLOVNOG OBJEKTA SPRATNOSTI Pod+P+3 U GRADAČCU, investitora „DELUX EURO PROFI“  d.o.o. Gradačac, novembar 2009. godine.

     

  20. REVIZIJA KONSTRUKTIVNOG PROJEKTA IZGRADNJE VJETROELEKTRANE MOŠTRE 1 I IZGRADNJE 10 (20) KV PRIKLJUČKA NA ELEKTROENERGETSKI SISTEM, U MJESTU MOŠTRE, OPĆINA VISOKO, investitora „SUŠA COMMERCE“ d.o.o. VISOKO, januar 2009. godine.

     

  21. REVIZIJA VANJSKOG UREĐENJA KONSTRUKTIVNE FAZE PROJEKTA I FAZE HIDROINSTALACIJA NA UREĐENJU TERENA OKO OBJEKTA „PLAVA BOLNICA“ TUZLA, investitora UKC Tuzla, april 2009. godine.

     

  22. REVIZIJA PROJEKTA VODOVODA ZA NASELJE „BIKODŽE“ U OPĆINI LUKAVAC, investitora MZ Bikodže, oktobar 2009. godine.

     

  23. REVIZIJA PROJEKTA HIDROINSTALACIJA NA VANJSKOM UREĐENJU OKO PROIZVODNE HALE U LUKAVCU, investitora „FERHEM“ d.o.o. Lukavac, april 2010. godine.

     

  24. REVIZIJA KONSTRUKTIVNOG PROJEKTA POSLOVNOG OBJEKTA GARAŽA I BENZINSKE STANICE SPRATNOSTI SUTEREN I PRIZEMLJE, U NASELJU ČEHAJE, OPĆINA SREBRENIK, investitora „SANČO“ d.o.o. Srebrenik, novembar 2010. godine.

     

  25. REVIZIJA KONSTRUKTIVNOG PROJEKTA IZGRADNJE SPRATA U JEDNOM DIJELU OBJEKTA DRUŠTVENE ISHRANE PJ DISTRIBUCIJE KALESIJI, investitora JP EP BiH d.d. SARAJEVO PODRUŽNICA ELEKTRODISTRIBUCIJA TUZLA, mart 2011. godine.

     

  26. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA SANACIJE KLIZIŠTA IZNAD STAMBENOG OBJEKTA OMEROVIĆ ADEMA – G. SAPNA, investitor Općina Sapna, april 2011. godine.

     

  27. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA SANACIJE KLIZIŠTAK1“ NA LOKALNOM PUTU MEĐEĐAGRABOVICE, investitor Općina Sapna, april 2011. godine.

     

  28. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA SANACIJE KLIZIŠTAK2“ IZNAD STAMBENOG OBJEKTA MUHAREMOVIĆ SALKE, MEĐEĐA, investitor Općina Sapna, april 2011. godine.

     

  29. REVIZIJA PROJEKTA RUŠENJA I UKLANJANJA POSTOJEĆIH OBJEKATA I ARMIRANO BETONSKIH TEMELJA NA LOKACIJI BIVŠEG HAK-II U TUZLI, investitoraPROJECTAUSTROd.o.o. Tuzla, decembar 2008. godine.

     

  30. REVIZIJA STATIČKOG PRORAČUNA KROVNE KONSTRUKCIJE POSLOVNOG OBJEKTA U BRIJESNICI VELIKOJ, OPĆINA DOBOJ ISTOK, investitora „URBAN BiHd.o.o. Velika Brijesnica, općina Doboj Istok, mart 2011. godine.

     

  31. REVIZIJA TEHNIČKOG PROJEKTA IZVOĐENJA HIDROGEOLOŠKIH ISTRAŽIVANJA I IZRADA BUNARA NA LOKALITETU SIBOVAC U KRUGU TVORNICEMLIJEĆNI PUTd.o.o. GRADAČAC, investitoraMLIJEĆNI PUTd.o.o. GRADAČAC, juni 2012. godine.

     

      33. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA HIDROINSTALACIJA POSLOVNO-       

 

            PROIZVODNOG OBJEKTA U PURAČIĆU, OPĆINA LUKAVAC, investitoraFEN -  

 

            BHd.o.o. PURAČIĆ, LUKAVAC, februar 2012. godine.

 

  1. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA HIDROINSTALACIJA PROIZVODNOG OBJEKTA MLJEKAREMLIJEČNI PUTU GRADAČCU, investitoraMLIJEĆNI PUTd.o.o. GRADAČAC, juni 2012. godine.

     

  2. REVIZIJA INVESTICIONO-TEHNIČKE DOKUMENTACIJERIBNJAK ZA POTREBE SPORTSKOG RIBARENJA I AGRO TURIZMA U NASELJU ŠPIONICA, OPĆINA SREBRENIK”, investitori Lelić Admira i Lelić Amra, april 2012. godine.

     

  3. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA ZACJEVLJENJA KORITA RIJEKE LITVE U BANOVIĆIMA U DUŽINI cca 70m, investitoraELIDENd.o.o. BANOVIĆI, novembar 2011. godine.

     

  4. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA ZA IZGRADNJU OPTIČKOG SPOJNOG PUTA DUBOKI POTOK-SREBRENIK (u svrhu dobijanja vodnih akata), investitoraTX TVd.o.o. TUZLA, septembar 2012. godine.

     

  5. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA ZA IZGRADNJU OPTIČKOG SPOJNOG PUTA GORNJA TINJA-TINJA-POTPEĆ (u svrhu dobijanja vodnih akata), investitoraTX TVd.o.o. TUZLA, septembar 2012. godine.

     

  6. REVIZIJA GLAVNOG PROJEKTA ZA IZGRADNJU OPTIČKOG SPOJNOG PUTA POTPEĆ-BJELAVE-DUBOKI POTOK (u svrhu dobijanja vodnih akata), investitoraTX TVd.o.o. TUZLA, septembar 2012. godine.

 

 

3. OSTALE AKTIVNOSTI 

3.1. Učešće u općinskim komisijama za tehnički pregled građevina 

U periodu od 2005. godine do danas učestvovao sam u oko 50-ak komisija za tehnički pregled građevina na području općine Tuzla, zatim u oko 20-ak građevina na području općine Kladanj, u oko 30-ak građevina na području općine Doboj Jug i u dva objekta na području općine Čelić.

 

 

3.2. Učešće u komisijama za tehnički pregled građevina od značaja za Federaciju BiH 

Učestvovao sam u svojstvu člana jedne komisije imenovane od strane Federalnog ministarstva prostornog uređenja (Tehnički pregled izvedenih radova na izgradnji objekata prihvata i tretmana sanitarnih i oborinskih voda u krugu fabrike SSL-a u općini Lukavac).

 

 

3.3. Učešće u izradi Studija za dobijenje vodnih akata 

U periodu od 2010. godine do januara 2015.godine učestvovao sam u izradi preko 150 (stotinupedest) Studija prikupljanja, tretmana i odvodnje otpadnih voda u svrhu dobijanje vodne saglasnosti za različite vrste građevinskih objekata.

 

 

 

Tuzla, juni 2018. godine                                               Prof. dr. sc. Nedim Suljić, dipl.ing.građ.                                 

 

PhD. NEDIM SULJIĆ, THE UNIVERSITY OF TUZLA, BOSNIA AND HERZEGOVINA

0 0

Brojač posjeta

Broj online korisnika: 1

Broj jedinstvenih posjeta: 48532

Ukupno pregleda: 744169

Kontakt adresa

 

 

Prof.dr.sc. NEDIM SULJIĆ, dipl.ing.građ.
UNIVERZITET U TUZLI
RUDARSKO-GEOLOŠKO-GRAĐEVINSKI FAKULTET
Ul. Univerzitetska broj 2
Tuzla, 75000 
Bosna i Hercegovina
Telefon: 035-320-561
              035-320-550
e-mail: nedim.suljic@untz.ba


45 GODINA POSTOJANJA GRAĐEVINSKOG FAKULTETA U SUBOTICI - 23.04.2019.

Mapa

Reklama

Slika 52

Izdavač: AGM KNJIGA, 2018. godina